Janubiy Koreyada sun’iy intellektli qo‘g‘irchoqlar tarqatildi
Janubiy Koreyada keksalar va demensiya bilan og‘rigan bemorlar uchun sun’iy intellektga ega qo‘g‘irchoqlar tarqatila boshlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu innovatsion texnologiya yolg‘izlikka qarshi kurashishda muhim vosita sifatida foydalanilmoqda. ChatGPT asosida ishlab chiqilgan Hyodol nomli qo‘g‘irchoq mamlakat bo‘ylab 12 mingdan ortiq nafaqaxo‘r tomonidan kundalik hayotda qo‘llanilmoqda.
Bu qurilma nafaqaxo‘rlarning hayotiga interaktiv muloqot imkonini yaratadi. Qo‘g‘irchoqlar har kuni nafaqaxo‘rlarga kayfiyat va jismoniy holatini so‘rab, ularning holatini kuzatib boradi.
Maxsus sensorlar harakatni qayd etib, agar bir sutka davomida harakat sezilmasa, tezkor xizmatlarga va yaqin qarindoshlarga avtomatik ravishda xabar yuboradi. Shuningdek, sistema insonning ruhiy holatidagi tushkunlik belgilarini aniqlab, oldindan ogohlantiradi.
Asosiy maqsad inson bilan doimiy muloqot o‘rnatish va psixologik qo‘llab-quvvatlashdir. Mustaqil tadqiqotlar natijasida Hyodol bilan suhbatlar depressiya va demensiya simptomlarini kamaytirishda samarali ekani aniqlangan.
Ijtimoiy xodimlar ta’kidicha, keksalar uchun gaplashish imkoniyati juda muhim bo‘lib, ba’zan ular o‘z his-tuyg‘ularini farzandlariga ham aytmaydi. Biroq yangi texnologiya bilan bog‘liq ba’zi qiyinchiliklar ham mavjud.
Ko‘p nafaqaxo‘rlar qo‘g‘irchoqlarni shaxsiy do‘st sifatida qabul qilib, ularga kiyim kiyishtirish, ovqat tayyorlash va hatto buzilganda tashvishlanish kabi odatlarni shakllantirgan. Ishlab chiqaruvchi kompaniya bosh direktori ma’lum qilishicha, ayrim nafaqaxo‘rlar qo‘g‘irchoqlarini o‘zlari bilan birga dafn etishni ham so‘ragan.
Demensiya bilan og‘rigan keksalar qo‘g‘irchoqning gaplarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri qabul qiladi. Shu sababli ishlab chiquvchilar chat-botda ba’zi provokatsion iboralarni cheklashga majbur bo‘lgan.
Tahlilchilar fikricha, 2030 yilda qariyalarga g‘amxo‘rlik qiluvchi sun’iy intellektli robotlar bozori 7,7 milliard AQSH dollariga yetishi kutilmoqda. Hyodol qo‘g‘irchoqlari nafaqat yolg‘izlikni kamaytirish, balki keksalarning kundalik hayotini tartibga solish va oila a’zolariga qo‘shimcha ma’lumot yetkazishda ham muhim ahamiyatga ega.
Bu zamonaviy texnologiyalar va sun’iy intellektning inson hayotidagi samarali qo‘llanilishiga yorqin misoldir.

В Южной Корее распространили куклы с искусственным интеллектом
В Южной Корее начали распространять куклы с искусственным интеллектом для пожилых людей и пациентов с деменцией. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта инновационная технология используется как важное средство борьбы с одиночеством. Кукла под названием Hyodol, разработанная на базе ChatGPT, применяется в повседневной жизни более чем 12 тысяч пенсионеров по всей стране.
Устройство обеспечивает интерактивное общение с пожилыми людьми. Куклы ежедневно спрашивают пенсионеров о настроении и физическом состоянии, отслеживая их состояние.
Специальные сенсоры фиксируют движение, и если в течение суток движение не обнаруживается, автоматически отправляют сообщение в экстренные службы и близким родственникам. Кроме того, система выявляет признаки депрессии и заранее предупреждает об этом.
Основная цель — установить постоянное общение с человеком и оказать психологическую поддержку. По результатам независимых исследований, беседы с Hyodol эффективны в снижении симптомов депрессии и деменции.
Социальные работники отмечают, что возможность поговорить очень важна для пожилых людей, которые иногда не рассказывают о своих чувствах даже детям. Однако с новой технологией связаны и некоторые трудности.
Многие пенсионеры воспринимают кукол как личных друзей, формируя привычки одевать их, готовить для них еду и даже переживать, если куклы ломаются. По словам генерального директора производственной компании, некоторые пенсионеры просили похоронить кукол вместе с собой.
Пожилые люди с деменцией воспринимают слова куклы буквально. Поэтому разработчики были вынуждены ограничить некоторые провокационные выражения в чат-боте.
По мнению аналитиков, к 2030 году рынок роботов с искусственным интеллектом для ухода за пожилыми достигнет 7,7 миллиарда долларов США. Куклы Hyodol имеют важное значение не только для снижения одиночества, но и для организации повседневной жизни пожилых людей и передачи дополнительной информации членам семьи.
Это яркий пример эффективного применения современных технологий и искусственного интеллекта в жизни человека.