Eron Rossiyalik sayyohlar uchun viza tartibini o‘zgartirdi
Eron hukumati rossiyalik fuqarolar uchun viza olish tartibini qat’iylashtirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Endi Rossiya fuqarolari vizani mustaqil ravishda olish imkoniga ega emaslar. Vizalar faqat Rossiyadagi sayyohlik kompaniyalari bilan hamkorlik qiluvchi Eron turoperatorlari orqali beriladi.
Bu haqda Rossiya Turoperatorlari assotsiatsiyasi ma’lum qildi. Eronning Moskvadagi elchixonasi ushbu choralar Yaqin Sharqdagi keskin vaziyat bilan bog‘liq ekanligini ta’kidladi.
Maqsad mamlakatga nomaqbul shaxslarning kirib kelishini oldini olishdir. Yangi cheklovlar Eron va Isroil o‘rtasida 12 kun davom etgan qurolli to‘qnashuvdan so‘ng joriy qilindi.
Ushbu mojaro davrida ayrim yuqori lavozimli eronlik amaldorlar Rossiyani Isroilga ma’lumot berganlikda aybladi. Mutaxassislarning fikricha, bu qaror ikki davlat munosabatlarida sovuqlik yuzaga kelishiga sabab bo‘lishi mumkin.
Shuningdek, rossiyalik sayyohlar uchun Eronga borish jarayoni avvalgiga qaraganda murakkablashadi. Eron rasmiylari esa yangi tartibni mamlakat xavfsizligini ta’minlash va tashqi tahdidlarni bartaraf etish uchun zarur choralar sifatida baholamoqda.

Иран изменил визовый режим для российских туристов
Теперь граждане России не могут самостоятельно получать визу. Визы выдаются только через иранских туроператоров, сотрудничающих с туристическими компаниями в России.
Об этом сообщила Ассоциация туроператоров России. Посольство Ирана в Москве подчеркнуло, что эти меры связаны с напряжённой ситуацией на Ближнем Востоке.
Цель — предотвратить въезд нежелательных лиц в страну. Новые ограничения введены после 12-дневного вооружённого конфликта между Ираном и Израилем.
В период этого конфликта некоторые высокопоставленные иранские чиновники обвинили Россию в передаче информации Израилю. По мнению экспертов, это решение может привести к охлаждению отношений между двумя странами.
Кроме того, процесс поездки российских туристов в Иран станет более сложным, чем раньше. Иранские официальные лица оценивают новый порядок как необходимые меры для обеспечения безопасности страны и устранения внешних угроз.