Ushbu qaror natijasida Falastin rahbari Mahmud Abbos va unga hamroh bo‘lishi rejalashtirilgan 80 ga yaqin rasmiy sentyabr oyida Nyu-York shahrida bo‘lib o‘tadigan xalqaro yig‘ilishda qatnashish imkonidan mahrum bo‘ldi. Davlat kotibi Marko Rubio Falastin tomonini tinchlik jarayonini izdan chiqarish va Falastin davlatini bir tomonlama tan olishga urinishda aybladi.
Shu bilan birga, Davlat departamenti vizalarni bekor qilishni terrorchilikni rag‘batlantirmaslik siyosati bilan izohladi. Falastin tomoni esa AQSHning bu qadamini 1947 yilda qabul qilingan BMT shtab-kvartirasi to‘g‘risidagi xalqaro kelishuvga zid deb baholadi.
Falastin tashqi ishlar vaziri maslahatchisi Ahmad al-Dik BMT bosh kotibi Antoniu Guterrish va a’zo davlatlarni bu masalaga jiddiy e’tibor qaratishga chaqirdi. Jahon ommaviy axborot vositalari ma’lumotlariga ko‘ra, AQSH BMT bosh qarorgohi joylashgan davlat sifatida har bir mamlakat vakillari uchun to‘siqsiz kirish imkoniyatini yaratishi shart.
Shu sababli Vashingtonning Falastinga qarshi bu qarori ko‘plab davlatlar tomonidan tanqid qilinmoqda. BMT Bosh assambleyasining sentyabr oyidagi yig‘ilishida Fransiya, Buyuk Britaniya, Kanada va Avstraliya Falastin davlatini rasman tan olishi mumkin.
Bu holat AQSHning bahsli qarorini Falastinni davlat sifatida tan olish jarayoniga qarshi qadam sifatida ko‘rishga asos bo‘lmoqda. Prezident Donald Tramp ma’muriyati esa bu bilan chegaralanmay, G‘azo sektoridagi yarador bolalarni qabul qilish dasturini ham to‘xtatdi.
Eslatib o‘tamiz, AQSH 2023 yil 7 oktyabrdan buyon G‘azo sektorida davom etayotgan va yuz minglab falastinlik qurbon bo‘lgan urushda Isroilni hech qanday shartsiz moliyaviy, harbiy va diplomatik jihatdan qo‘llab-quvvatlab kelmoqda. Shuningdek, Vashington Falastin davlatining tuzilishiga qat’iyan qarshi turibdi.
O‘tgan yil 18 aprel kuni BMT Xavfsizlik Kengashida Falastinning to‘liq a’zoligini ko‘zda tutuvchi rezolyutsiya aynan AQSH tomonidan veto qilindi va yo‘qqa chiqdi. Keyinchalik BMT Bosh assambleyasining navbatdan tashqari yig‘ilishida ham AQSH Falastinning xalqaro tashkilotlarga to‘liq qo‘shilishiga qarshi ovoz berdi.

США отменили визы палестинской делегации
Государственный департамент США отменил визы членам палестинской делегации, которые ожидалось, что примут участие в сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате этого решения лидер Палестины Махмуд Аббас и около 80 официальных лиц, которые планировали сопровождать его, лишились возможности участвовать в международном собрании, которое пройдет в сентябре в Нью-Йорке. Государственный секретарь Марко Рубио обвинил палестинскую сторону в срыве мирного процесса и попытках одностороннего признания Палестинского государства.
В то же время Государственный департамент объяснил отмену виз политикой недопущения поощрения терроризма. Палестинская сторона, в свою очередь, оценила этот шаг США как противоречащий международному соглашению о штаб-квартире ООН, принятому в 1947 году.
Советник министра иностранных дел Палестины Ахмад аль-Дик призвал Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша и государства-члены уделить этому вопросу серьезное внимание. По данным мировых СМИ, США, как страна, в которой расположена штаб-квартира ООН, обязаны обеспечить беспрепятственный доступ представителям всех стран.
По этой причине решение Вашингтона против Палестины подвергается критике со стороны многих государств. На сентябрьской сессии Генеральной Ассамблеи ООН Франция, Великобритания, Канада и Австралия могут официально признать Палестинское государство.
Эта ситуация служит основанием рассматривать спорное решение США как шаг против процесса признания Палестины в качестве государства. Администрация президента Дональда Трампа не ограничилась этим и также приостановила программу приема раненых детей из сектора Газа.
Напомним, что с 7 октября 2023 года США безоговорочно поддерживают Израиль финансово, военным и дипломатическим путем в продолжающейся войне в секторе Газа, в которой погибло сотни тысяч палестинцев. Кроме того, Вашингтон решительно выступает против создания Палестинского государства.
18 апреля прошлого года в Совете Безопасности ООН резолюция, предусматривающая полное членство Палестины, была наложена вето именно США и отклонена. Позже на внеочередной сессии Генеральной Ассамблеи ООН США также проголосовали против полного присоединения Палестины к международным организациям.