Avstraliyada ikki politsiyachi o‘ldirildi, gumonli qochmoqda
Avstraliyaning Viktoriya shtatida ikki politsiyachini o‘ldirganlikda gumon qilingan 56 yoshli Dezzi Friman hali ham qo‘lga olinmagan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U o‘tgan hafta Porepunkah qishlog‘idagi uyida tintuv vaqtida politsiyachilarga qarshilik ko‘rsatib, ularni otib tashlagan. Voqeadan so‘ng Friman o‘rmonlarga qochib ketgan.
Politsiya uni topish uchun vertolyotlar, zirhli mashinalar va maxsus kuchlarni jalb qilgan holda katta qidiruv ishlarini olib bormoqda. Hokimiyat ma’lumotlariga ko‘ra, gumonlanuvchiga ayrim shaxslar yordam berayotgani aniqlangan.
Politsiya ularni ogohlantirib, bunday harakatlar og‘ir jinoyat hisoblanishini eslatgan. Frimanning rafiqasi Amaliya Friman erini taslim bo‘lishga chaqirdi va halok bo‘lgan politsiyachilar oilalariga hamdardlik bildirdi.
U oilasining hokimiyatga qarshi munosabati yo‘qligini ham ta’kidladi. Mazkur voqea Avstraliyada so‘nggi yillarda hokimiyatga qarshi guruhlar faoliyati kuchaygani haqida yangi savollarni yuzaga keltirdi.
Uch yil oldin Kvinslend shtatida sodir bo‘lgan shunga o‘xshash hujumda ham politsiyachilar halok bo‘lgan edi. Ushbu hodisalar mamlakatda xavfsizlik va tartibni ta’minlash masalalarining dolzarbligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.
Politsiya va hukumat organlari jinoyatchilarni tezroq aniqlash va jazolash uchun choralar ko‘rishni davom ettirmoqda.

В Австралии убиты два полицейских, подозреваемый скрывается
В штате Виктория, Австралия, 56-летний Деззи Фриман, подозреваемый в убийстве двух полицейских, до сих пор не задержан. Об этом сообщает Zamin.uz.
На прошлой неделе во время обыска в доме в деревне Порепунках он оказал сопротивление полицейским и застрелил их. После происшествия Фриман скрылся в лесах.
Полиция проводит масштабные поиски с привлечением вертолетов, бронемашин и спецподразделений. По данным властей, установлено, что некоторые лица оказывают помощь подозреваемому.
Полиция предупредила их, что такие действия считаются тяжким преступлением. Жена Фримана, Амалия Фриман, призвала мужа сдаться и выразила соболезнования семьям погибших полицейских.
Она также подчеркнула, что ее семья не имеет враждебного отношения к властям. Этот инцидент вызвал новые вопросы о росте активности групп, выступающих против властей, в Австралии в последние годы.
Три года назад в штате Квинсленд произошло похожее нападение, в результате которого также погибли полицейские. Эти события вновь подчеркивают актуальность вопросов обеспечения безопасности и порядка в стране.
Полиция и правительственные органы продолжают принимать меры для более быстрого выявления и наказания преступников.