Rossiya armiyasi yutuqlari haqidagi raqamlar noto‘g‘ri ekanligi aniqlandi
Amerikadagi nufuzli Institut — Urush Tadqiqotlari Instituti (Institute for the Study of War, ISW) tahlilchilari Rossiya Qurolli kuchlari Bosh shtabi rahbari Valeriy Gerasimovning bayonotlarini batafsil o‘rgandi va undagi raqamlarning haqiqatga to‘g‘ri kelmasligini aniqladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
31-avgust kuni e’lon qilingan kunlik tahliliy hisobotda Gerasimovning Ukrainadagi bahor-yoz kampaniyasi davomida Rossiya armiyasi yutuqlarini ortiqcha ko‘rsatgani qayd etildi. Gerasimov 2025-yil martidan buyon Rossiya qo‘shinlari Ukraina hududidan 149 ta aholi punkti va 3500 kvadrat kilometrdan ortiq maydonni egallaganini bildirgan edi.
Biroq ISW frontdan kelgan fotosuratlar va videolarni tahlil qilib, Rossiya armiyasi aslida 2346 kvadrat kilometr va taxminan 130 ta aholi punktini nazoratga olganini ma’lum qildi. Shuningdek, Gerasimov Donesk viloyatining 79 foizi, Xerson viloyatining 76 foizi va Zaporijjya viloyatining 74 foizi Rossiya nazoratida ekanini aytgan.
ISW esa aniqroq raqamlarni taqdim etdi: Doneskda 76,7 foiz, Xersonda 73,2 foiz va Zaporijjya viloyatida 73 foiz. Faqat Lugansk viloyati bo‘yicha raqamlar yaqin bo‘lib, har ikki tomon 99,7 foizni qayd etdi.
ISW hisobotida Kremlning bunday bayonotlar orqali G‘arb davlatlariga psixologik ta’sir o‘tkazishga harakat qilayotgani, Rossiyaning frontda tez va muvaffaqiyatli harakat qilayotgani haqidagi tasavvurni shakllantirishni maqsad qilgani ta’kidlangan. Hisobotda aytilishicha, Kreml G‘arb siyosatchilari va jamoatchiligida Rossiyaning harbiy maqsadlari amalga oshishi, Ukraina Rossiya talablariga bo‘ysunishi, shu bilan birga G‘arb Kiyevni qo‘llab-quvvatlashdan voz kechishi kerak degan fikrni targ‘ib qilmoqchi.
Shu tariqa, ISWning tahlili Rossiya rasmiylarining bayonotlaridagi raqamlarga shubha bilan qarash zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi. Moskva tomonidan berilgan har bir raqam orqasida propaganda yoki siyosiy maqsadlar yotishi mumkinligi mutaxassislar tomonidan ta’kidlandi.

Выявлено, что данные о достижениях российской армии неверны
Аналитики престижного американского Института изучения войны (Institute for the Study of War, ISW) подробно изучили заявления начальника Генерального штаба Вооружённых сил России Валерия Герасимова и выяснили, что приведённые им цифры не соответствуют действительности. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ежедневном аналитическом отчёте, опубликованном 31 августа, отмечается, что Герасимов преувеличил успехи российской армии в ходе весенне-летней кампании на Украине. С марта 2025 года Герасимов заявлял, что российские войска заняли 149 населённых пунктов и более 3500 квадратных километров территории Украины.
Однако ISW, проанализировав фотографии и видео с фронта, сообщил, что российская армия контролирует на самом деле 2346 квадратных километров и около 130 населённых пунктов. Кроме того, Герасимов утверждал, что под контролем России находится 79% территории Донецкой области, 76% Херсонской области и 74% Запорожской области.
ISW предоставил более точные данные: в Донецкой области — 76,7%, в Херсонской — 73,2%, в Запорожской области — 73%. Только по Луганской области цифры близки, обе стороны отмечают 99,7%.
В отчёте ISW подчёркивается, что Кремль пытается с помощью таких заявлений оказать психологическое воздействие на западные страны, создавая впечатление о быстром и успешном продвижении России на фронте. В отчёте говорится, что Кремль стремится внушить западным политикам и общественности мысль о том, что военные цели России достигаются, Украина должна подчиниться требованиям России, а Запад должен прекратить поддержку Киева.
Таким образом, анализ ISW ещё раз показал необходимость с осторожностью относиться к цифрам в заявлениях российских официальных лиц. Эксперты отмечают, что за каждой цифрой, предоставленной Москвой, могут стоять пропагандистские или политические цели.