Germaniyada sintetik opioidlar o‘limni oshirmoqda
Mamlakatdagi narkotiklar bozorida xavfli tendensiyalar ko‘zga tashlanmoqda. Hukumat vakili Hendrik Strekning so‘zlariga ko‘ra, bozorda geroindan ancha kuchliroq sintetik opioidlar, xususan nitatsenlar keng tarqalmoqda.
Ularning kichik dozalari ham inson hayotiga xavf tug‘diradi. Strekning ta’kidlashicha, qalam uchi kattaligidagi dozalar ham o‘limga sabab bo‘lishi mumkin.
Statistik ma’lumotlarga qaraganda, 2023-yilda Germaniyada giyohvand moddalar bilan bog‘liq o‘limlar soni ikkinchi eng yuqori darajaga yetdi. Bu har kuni o‘rtacha olti kishining hayotini yo‘qotishini anglatadi.
Ayniqsa, 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlar orasida o‘lim darajasi 14 foizga oshgani jiddiy muammo hisoblanadi. Mutaxassislar “yorilish” deb ataladigan moddalarning bir martalik iste’moli ham kuchli qaramlik keltirishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Bundan tashqari, narkotiklar sotilishi tobora Internet orqali amalga oshirilmoqda va buyurtmalar bevosita uy manzillariga yetkazib berilmoqda. Germaniyada sintetik opioidlar bilan birga krekin va kokain iste’moli ham keskin oshmoqda.
Strekning ogohlantirishicha, bozor juda tez o‘zgarib bormoqda va agar tezkor chora ko‘rilmasa, vaziyat yanada yomonlashadi. Shuning uchun samarali kurash choralarini kuchaytirish zarur.

В Германии синтетические опиоиды увеличивают смертность
На рынке наркотиков страны наблюдаются опасные тенденции. По словам представителя правительства Хендрика Стрека, на рынке широко распространены синтетические опиоиды, значительно сильнее героина, в частности нитазены.
Даже небольшие дозы этих веществ представляют угрозу для жизни человека. По словам Стрека, дозы размером с кончик карандаша могут привести к смерти.
Согласно статистическим данным, в 2023 году количество смертей, связанных с наркотиками, в Германии достигло второго по величине уровня. Это означает, что в среднем ежедневно погибают шесть человек.
Особенно серьёзной проблемой является рост смертности на 14% среди молодых людей до 30 лет. Специалисты подчёркивают, что однократное употребление веществ, называемых «взрывными», может вызвать сильную зависимость.
Кроме того, продажа наркотиков всё чаще осуществляется через Интернет, а заказы доставляются непосредственно по домашним адресам. В Германии резко увеличилось потребление не только синтетических опиоидов, но и крэка с кокаином.
По предупреждению Стрека, рынок меняется очень быстро, и если не принять оперативных мер, ситуация ухудшится. Поэтому необходимо усилить эффективные меры борьбы.