AQSH Falastin fuqarolari uchun vizani to‘xtatdi
Amerika Qo‘shma Shtatlari ma’muriyati Falastin fuqarolari, ayniqsa G‘azo sektori va G‘arbiy Sohilda yashovchilar uchun vizalar berishni bosqichma-bosqich to‘xtatmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “New York Times” nashri rasmiy manbalarga tayanib xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, 16 avgust kuni AQSH Davlat departamenti G‘azo aholisi uchun barcha turdagi tashrif vizalarini bekor qilganini e’lon qildi.
Oradan ikki kun o‘tib, ya’ni 18 avgustda yanada qat’iy qaror qabul qilindi. Shu kuni Vashington barcha AQSH elchixonalariga maxsus ko‘rsatma yuborib, G‘arbiy Sohil va xorijdagi Falastin diasporasidan bo‘lgan shaxslarga immigratsiyaga oid bo‘lmagan vizalarni berishni to‘xtatishni buyurdi.
Ushbu cheklov tahsil olish, davolanish, xizmat safari va oilaviy tashrif kabi yo‘nalishlarda vizalar olish imkoniyatiga ham ta’sir qilmoqda. 29 avgust kuni AQSH Davlat departamenti yana bir bayonot bilan chiqdi.
Unda sentabr oyida Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tadigan BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasida qatnashish uchun vizalar so‘rab murojaat qilgan Falastin rasmiylarining arizalari rad etilgani ma’lum qilindi. Bayonotda aytilishicha, AQSH qonunchiligiga muvofiq, Davlat kotibi nomidan senator Marko Rubio tomonidan Falastin Ozodlik Tashkiloti va Falastin ma’muriyati vakillariga beriladigan vizalar bekor qilingan yoki rad etilgan.
Vashingtonning bu qat’iy qarori Falastin tomonida keskin norozilik uyg‘otdi. Rasmiy Ramalla buni siyosiy bosim va Falastinning xalqaro maydondagi ovozini cheklash urinishlari sifatida baholamoqda.

США приостановили выдачу виз гражданам Палестины
Администрация Соединённых Штатов Америки постепенно прекращает выдачу виз гражданам Палестины, особенно проживающим в секторе Газа и на Западном берегу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание «New York Times», ссылаясь на официальные источники. Согласно информации, 16 августа Государственный департамент США объявил об отмене всех видов туристических виз для жителей Газы.
Спустя два дня, 18 августа, было принято более жёсткое решение. В этот день Вашингтон направил специальную инструкцию всем посольствам США с приказом прекратить выдачу неиммиграционных виз лицам из Палестинской диаспоры на Западном берегу и за рубежом.
Это ограничение также влияет на возможность получения виз для учёбы, лечения, служебных поездок и семейных визитов. 29 августа Государственный департамент США выпустил ещё одно заявление.
В нём сообщается, что заявки палестинских официальных лиц, подавших документы на получение виз для участия в 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, которая пройдёт в Нью-Йорке в сентябре, были отклонены. В заявлении говорится, что в соответствии с законодательством США визы, выдаваемые представителям Организации освобождения Палестины и Палестинской администрации от имени государственного секретаря сенатором Марко Рубио, были отменены или отклонены.
Жёсткое решение Вашингтона вызвало резкое недовольство со стороны Палестины. Официальный Рамаллах оценивает это как политическое давление и попытки ограничить голос Палестины на международной арене.