1 sentyabr kuni Xitoyning Tyanszin shahrida “Shanxay hamkorlik tashkiloti plyus” formatidagi muhim uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu tadbirda nafaqat davlat va hukumat rahbarlari, balki ularning turmush o‘rtoqlari uchun ham madaniy dasturlar tashkil etildi. Tadbir mezboni Xitoy Prezidenti Si Szinpinning rafiqasi Ping Liyuyen bo‘ldi.
Ping Liyuyen mehmonlarni iliq va samimiy kutib olib, birinchi xonimlar bilan oilaviy suratga tushdi va samimiy muloqot o‘rnatdi. Madaniy dastur doirasida turli davlat vakillari o‘z mamlakatlarining madaniy merosi, an’anaviy qadriyatlari va tarixiy yutuqlari haqida qiziqarli ma’lumotlar almashdi.
Bu jarayon do‘stona muhitni mustahkamlashga va xalqlar o‘rtasidagi ma’naviy yaqinlikni oshirishga xizmat qildi. Keyinchalik birinchi xonimlar uchun Xayxe daryosi bo‘ylab maxsus kema sayri tashkil etildi.
Daryo sohilidagi manzaralar, shaharining zamonaviy va tarixiy ko‘rinishlari mehmonlarda katta taassurot qoldirdi. Tadbirda Nepal, Armaniston, Malayziya, Mo‘g‘uliston, Ozarbayjon, Eron, Misr, Turkiya va O‘zbekiston rahbarlarining rafiqalari hamda Eron Prezidentining qizi ishtirok etdi.
Ushbu sayohat nafaqat madaniy voqea, balki mamlakatlar o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik ramzi sifatida katta ahamiyatga ega bo‘ldi. Shu tariqa, Tyanszindagi madaniy dasturlar “Shanxay hamkorlik tashkiloti plyus” sammitiga rang-baranglik va samimiylik olib kirib, birinchi xonimlar o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamladi.

Культурная программа саммита сотрудничества Тяньцзинь-Шанхай
1 сентября в китайском городе Тяньцзинь прошли важные встречи в формате «Шанхайская организация сотрудничества плюс». Об этом сообщил Zamin.uz.
На этом мероприятии были организованы культурные программы не только для глав государств и правительств, но и для их супруг. Хозяйкой мероприятия стала супруга президента Китая Си Цзиньпина Пин Лиюань.
Пин Лиюань тепло и сердечно встретила гостей, сфотографировалась с первыми леди и установила искренний диалог. В рамках культурной программы представители различных стран обменялись интересной информацией о культурном наследии, традиционных ценностях и исторических достижениях своих государств.
Этот процесс способствовал укреплению дружественной атмосферы и повышению духовной близости между народами. Позже для первых леди была организована специальная речная прогулка по реке Хайхэ.
Пейзажи на берегу реки, современный и исторический облик города произвели большое впечатление на гостей. В мероприятии приняли участие супруги лидеров Непала, Армении, Малайзии, Монголии, Азербайджана, Ирана, Египта, Турции и Узбекистана, а также дочь президента Ирана.
Это путешествие имело большое значение не только как культурное событие, но и как символ дружбы и сотрудничества между странами. Таким образом, культурные программы в Тяньцзине внесли разнообразие и искренность в саммит «Шанхайская организация сотрудничества плюс», укрепив отношения между первыми леди.