Qirg‘iz-O‘zbek chegarasida otishma, ikki halok
Qirg‘iziston va O‘zbekiston chegarasida yuz bergan otishma natijasida ikki qirg‘izistonlik halok bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Qirg‘iziston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi Chegara xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekiston chegarachilari talabga bo‘ysunmagan ikki kishiga qarshi qurol qo‘llashga majbur bo‘lgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, 25 avgust kuni Chotqol tumani Ayg‘ir-Jal qishlog‘ida ikki fuqaro bedarak yo‘qolgani haqida xabar kelib tushgan.
Qidiruv ishlari davomida, 28 avgust kuni o‘tkazilgan uchrashuvda O‘zbekiston chegarachilari 15 avgustda o‘z hududlarida noma’lum ikki shaxs aniqlanganini bildirgan. Rasmiy xabarda aytilishicha, ushbu shaxslar chegarachilarning to‘xtash haqidagi talabiga bo‘ysunmagan.
Natijada chegarachilar qurol ishlatishga majbur bo‘lgan va ikki fuqaro o‘qdan olgan jarohatlari sabab halok bo‘lgan. 31 avgustda bedarak yo‘qolganlarning qarindoshlari O‘zbekistonga borib, marhumlarni tanib olgan.
1 sentyabr kuni “Baymak” nazorat-o‘tkazish punkti orqali jasadlar Qirg‘iziston tomoniga topshirilib, Kerben shahridagi morgga ekspertiza uchun yuborilgan. Shuningdek, Qirg‘iziston va O‘zbekiston chegaralarining rahbarlari 2 sentyabrdan boshlab joyida qo‘shma tekshiruv o‘tkazishga kelishib olgan.
O‘zbekiston tomoni halok bo‘lganlarning mulki — uchta ot va chodirni Qirg‘izistonga qaytarishga tayyorligini bildirgan. Mutasaddilar bu voqea chegarada xavfsizlikni mustahkamlash va kelajakda shunday noxush holatlarning oldini olish zarurligini yana bir bor ko‘rsatganini ta’kidladi.

Стрельба на кыргызско-узбекской границе, двое погибших
В результате стрельбы на границе Кыргызстана и Узбекистана погибли два гражданина Кыргызстана. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным Государственного комитета национальной безопасности Кыргызстана, Пограничной службы, узбекские пограничники были вынуждены применить оружие против двух человек, которые не подчинились требованию. Согласно информации, 25 августа в селе Айгыр-Джал Чаткальского района поступило сообщение о безвестном исчезновении двух граждан.
В ходе поисковых работ, на встрече, проведённой 28 августа, узбекские пограничники сообщили, что 15 августа на их территории были обнаружены двое неизвестных. В официальном сообщении говорится, что эти лица не подчинились требованию пограничников остановиться.
В результате пограничники были вынуждены применить оружие, и двое граждан погибли от огнестрельных ранений. 31 августа родственники пропавших без вести прибыли в Узбекистан и опознали погибших.
1 сентября через контрольно-пропускной пункт «Баймак» тела были переданы кыргызской стороне и отправлены в морг города Кербен для экспертизы. Также руководители пограничных служб Кыргызстана и Узбекистана договорились с 2 сентября провести совместное расследование на месте.
Узбекская сторона выразила готовность вернуть Кыргызстану имущество погибших — три лошади и юрту. Ответственные лица подчеркнули, что этот инцидент ещё раз показал необходимость укрепления безопасности на границе и предотвращения подобных неприятных случаев в будущем.