Isroil G‘azoda HAMAS vakilini o‘ldirdi
Isroilning G‘azo shahriga qaratilgan navbatdagi havo zarbasi natijasida Falastinning HAMAS harakati harbiy qanoti vakili, matbuot kotibi Abu Obeyda halok bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Isroil mudofaa vaziri Israel Kas ommaga ma’lum qildi. Avvalroq Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahu ham Obeydaning o‘limi haqida ma’lumot bergan, biroq o‘sha paytda rasmiy tasdiq mavjud emasligi ta’kidlangan edi.
Abu Obeyda ko‘p yillar davomida HAMASning videolarida tanilgan shaxs bo‘lib, doimo harbiy libosda va niqob bilan yuzini yashirgan holda chiqish qilardi. U o‘zining oxirgi bayonotini 29-avgust kuni Isroil mudofaa kuchlari G‘azoga yangi zarba bergan paytda e’lon qilib, shaharni og‘ir jangovar hudud deb atagan.
Bu haqda AFP va AP axborot agentliklari xabar tarqatdi. Eslatib o‘tamiz, 2023-yil 7-oktyabrda Yevropa Ittifoqi va AQSh tomonidan terror tashkiloti sifatida tan olingan HAMAS Isroilga yirik hujum uyushtirgan edi.
O‘sha kuni jangchilar mingdan ortiq raketa o‘qqa tutib, Isroil hududiga kirib borishgan. Natijada qariyb 1200 kishi halok bo‘lgan, 250 dan ortiq shaxs garovga olingan.
Garovga olinganlarning bir qismi keyinchalik almashtirilib yoki ozod qilingan bo‘lsa, ayrimlari halokatga uchragan. Ushbu voqealar Yaqin Sharqdagi vaziyatni yanada keskinlashtirib, qonli to‘qnashuvlarning kuchayishiga sabab bo‘ldi.
Shunday qilib, mintaqadagi ziddiyatlar davom etmoqda va tinchlik o‘rnatish uchun xalqaro hamjamiyatning diqqat-e’tibori talab qilinmoqda.

Израиль убил представителя ХАМАС в Газе
В результате очередного авиаудара Израиля по городу Газа погиб представитель военного крыла палестинского движения ХАМАС, пресс-секретарь Абу Обейда. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщил министр обороны Израиля Израэль Кас. Ранее премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху также сообщил о смерти Обейды, однако тогда не было официального подтверждения.
Абу Обейда был известной фигурой в видео ХАМАС на протяжении многих лет, всегда выступал в военной форме и с закрытым лицом маской. Свое последнее заявление он сделал 29 августа, когда израильские силы обороны нанесли новый удар по Газе, назвав город зоной тяжелых боевых действий.
Об этом сообщили информационные агентства AFP и AP. Напомним, что 7 октября 2023 года ХАМАС, признанный террористической организацией Европейским союзом и США, совершил крупное нападение на Израиль.
В тот день боевики выпустили более тысячи ракет и проникли на территорию Израиля. В результате погибло около 1200 человек, более 250 человек были взяты в заложники.
Часть заложников впоследствии была обменяна или освобождена, некоторые погибли. Эти события еще больше обострили ситуацию на Ближнем Востоке и привели к усилению кровопролитных столкновений.
Таким образом, конфликты в регионе продолжаются, и для установления мира требуется внимание международного сообщества.