Marra tog‘larida ko‘chki: mingdan ortiq halok bo‘ldi
Sudanning g‘arbiy Darfur hududida joylashgan Marra tog‘larida kuchli yomg‘irdan so‘ng ko‘chki yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Sudan Ozodlik Armiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu tabiiy ofatda kamida mingdan ortiq odam halok bo‘ldi. Tarasin qishlog‘i butunlay vayron bo‘lib, faqat bitta kishi tirik qolgan.
Ko‘chki sababli ko‘plab odamlar og‘ir ahvolda qolmoqda va ularga shoshilinch yordam zarur. Qurolli guruh Birlashgan Millatlar Tashkiloti hamda xalqaro tashkilotlardan yordam so‘rab murojaat qildi.
Chunki bu hududdagi ko‘plab aholi allaqachon davom etayotgan fuqarolar urushi tufayli uyini tashlab, Marra tog‘lariga boshpana izlab kelgan edi. Darfur gubernatori Minni Minnaviy ushbu voqeani katta fojia deb atab, xalqaro hamjamiyatni yordamga chaqirdi.
U bu ofatni mahalliy aholi o‘z kuchi bilan yengib o‘tolmasligini ta’kidladi. Sudan hududida 2023-yil aprelidan beri davom etayotgan fuqarolar urushi mamlakatni ocharchilik va inqirozga olib keldi.
Turli manbalarga ko‘ra, mojaro boshlangandan beri 150 mingga yaqin odam halok bo‘lgan, 12 milliondan ortiq kishi esa o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘lgan. Ushbu voqealar Sudanning tinchligi va barqarorligi uchun jiddiy tahdid hisoblanadi.

Лавина в горах Марра: погибло более тысячи человек
В горах Марра, расположенных в западном регионе Дарфур в Судане, после сильного дождя произошёл обвал. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным Свободной армии Судана, в результате этого природного бедствия погибло не менее тысячи человек. Деревня Тарасин была полностью разрушена, выжил только один человек.
Из-за обвала многие люди находятся в тяжелом состоянии и нуждаются в срочной помощи. Вооружённая группа обратилась за помощью к Организации Объединённых Наций и международным организациям.
Потому что многие жители этого региона уже были вынуждены покинуть свои дома из-за продолжающейся гражданской войны и искали убежище в горах Марра. Губернатор Дарфура Минни Миннави назвал это событие большой трагедией и призвал международное сообщество оказать помощь.
Он подчеркнул, что местное население не сможет справиться с этим бедствием своими силами. Гражданская война, продолжающаяся в Судане с апреля 2023 года, привела страну к голоду и кризису.
По разным источникам, с начала конфликта погибло около 150 тысяч человек, а более 12 миллионов были вынуждены покинуть свои дома. Эти события представляют серьёзную угрозу для мира и стабильности Судана.