Xarkivda yerosti maktablarida o‘quv yili boshlandi
Ukrainada yangi o‘quv yili boshlanishi bilan minglab bolalar xavfsizlikni ta’minlash maqsadida yerosti maktablarida ta’lim olishni boshladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Xarkiv shahrida Rossiya tomonidan amalga oshirilgan hujumlar sababli shaharning turli hududlarida yetti zamonaviy yerosti maktabi faoliyat ko‘rsatmoqda. Ushbu maktablarda taxminan o‘n yetti mingga yaqin o‘quvchi ta’lim olmoqda.
Reuters axborot agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, bu tajriba shaharning eng ko‘p zarar ko‘rgan va tinchlikka muhtoj bo‘lgan tumanlarida amalga oshirilmoqda. Shahar hokimligi yaqin kunlarda yerosti maktablari sonini ko‘paytirishni rejalashtirmoqda.
Xarkov shahar meri Igor Terexovning so‘zlariga ko‘ra, yaqin vaqtlarda yana uchta maktab ishga tushiriladi va shahar metrosidagi oltita bekat sinfxonalarga aylantirilgan. Nova Saltivka tumanidagi ikki maktabda taxminan bir ming besh yuz o‘quvchi ta’lim olmoqda.
Xavfsizlik va tinch muhit sababli ota-onalar bu muassasalarga ishonch bildirmoqda. Xarkivlik ota-onalardan biri Anastasiya Pochergina qizi birinchi sinfga kirganini aytib, yerosti maktabi xavfsizligi tufayli o‘zini xotirjam his qilayotganini ta’kidladi, ammo farzandining odatiy maktabga borishini ham orzu qilishini bildirdi.
Olti yoshli Mariya Yampolskaya esa birinchi sinfga kirganini ma’lum qilib, urush tufayli bolalar bog‘chasiga bora olmaganini aytdi. Shu tariqa, urushdan zarar ko‘rgan bolalar uchun yangi o‘quv yili yerosti maktablarida xavfsiz va osoyishta muhitda boshlandi.

В Харькове начался учебный год в подземных школах
С началом нового учебного года в Украине тысячи детей начали обучение в подземных школах с целью обеспечения безопасности. Об этом сообщает Zamin.uz.
В городе Харьков из-за атак России в различных районах города функционируют семь современных подземных школ. В этих школах обучается около семнадцати тысяч учеников.
По данным информационного агентства Reuters, этот опыт реализуется в районах города, которые пострадали больше всего и нуждаются в мире. Городская администрация планирует в ближайшие дни увеличить количество подземных школ.
По словам мэра Харькова Игоря Терехова, в ближайшее время будут открыты ещё три школы, а шесть станций метро города переоборудованы в классы. В двух школах района Новая Салтовка обучается около полутора тысяч учеников.
Из-за безопасности и спокойной обстановки родители доверяют этим учреждениям. Одна из харьковских родителей, Анастасия Почергина, рассказала, что её дочь пошла в первый класс и благодаря безопасности подземной школы чувствует себя спокойно, однако она также мечтает, чтобы ребёнок ходил в обычную школу.
Шестилетняя Мария Ямпольская сообщила, что пошла в первый класс и из-за войны не могла посещать детский сад. Таким образом, новый учебный год для детей, пострадавших от войны, начался в подземных школах в безопасной и спокойной обстановке.