Xitoy Xalq Respublikasi rahbari Si Szinpin Shanxay hamkorlik tashkiloti davlat rahbarlari kengashining 25-yig‘ilishida Oyda qo‘shma ilmiy baza barpo etish taklifini ilgari surdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Rossiyaning RBK nashri xabar berdi. Si Szinpin Pekin SHHTga a’zo davlatlarni Rossiya bilan birgalikda amalga oshirilayotgan loyihada faol ishtirok etishga chaqirmoqda.
Ushbu tashabbus mintaqaviy va global kosmik hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan. Hozirda Xalqaro ilmiy oy stansiyasi qurilishi rejalashtirilmoqda.
Bu loyiha Rossiyaning Roskosmos agentligi va Xitoy milliy kosmik boshqarmasi hamkorligida amalga oshiriladi. Stansiyaning qurilishi 2031 yildan 2035 yilgacha davom etishi ko‘zda tutilgan.
Xitoyning uzoq kosmosni o‘rganish dasturi rahbari Vu Yanxua ma’lum qilishicha, baza 2035 yilga kelib Oyning janubiy qutbidan 100 kilometr radiusda ilmiy tadqiqotlar olib borish imkonini yaratadi. Bu esa Oydagi geologik va kosmik jarayonlarni chuqur o‘rganishga yangi imkoniyatlar beradi.
Oyda xalqaro ilmiy stansiya qurish g‘oyasi dastlab 2021 yilda taklif qilingan. Loyiha doirasida janubiy qutbdagi inshoot keng qamrovli tadqiqotlar uchun tayyorlanmoqda.
Bu qadam xalqaro kosmik hamjamiyat uchun muhim ilmiy yutuq sifatida baholanmoqda. Ushbu loyiha orqali kosmik tadqiqotlar sohasida yangi hamkorlik va yutuqlar kutilmoqda.

Си Цзиньпин предложил создать научную базу на Луне
Глава Китайской Народной Республики Си Цзиньпин на 25-м заседании Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества предложил создать совместную научную базу на Луне. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает российское издание РБК. Си Цзиньпин призывает страны-члены ШОС совместно с Россией активно участвовать в реализации данного проекта.
Эта инициатива направлена на развитие регионального и глобального космического сотрудничества. В настоящее время планируется строительство Международной научной лунной станции.
Проект реализуется в сотрудничестве с российским агентством Роскосмос и Национальным космическим управлением Китая. Строительство станции планируется в период с 2031 по 2035 год.
По словам руководителя китайской программы исследования дальнего космоса Ву Янхуа, база к 2035 году позволит проводить научные исследования в радиусе 100 километров от южного полюса Луны. Это откроет новые возможности для глубокого изучения геологических и космических процессов на Луне.
Идея строительства международной научной станции на Луне была впервые предложена в 2021 году. В рамках проекта сооружение на южном полюсе готовится для проведения широкомасштабных исследований.
Этот шаг оценивается как важное научное достижение для международного космического сообщества. Через данный проект ожидается новое сотрудничество и достижения в области космических исследований.