Italiya Ukrainaga harbiy kuch jo‘natmaydi
Italiya bosh vaziri Jorja Meloni “xohlovchilar koalitsiyasi” yig‘ilishidan so‘ng o‘z pozitsiyasini aniq bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, Italiya Ukraina hududiga harbiy kuch jo‘natishni rejalashtirmayapti. Meloni Italiya tinchlik jarayoniga o‘z hissasini qo‘shishga tayyorligini ta’kidladi va bu borada monitoring hamda o‘qitish tashabbuslari orqali yordam berishga tayyor ekanligini ma’lum qildi.
U, shuningdek, otishmalarni to‘xtatish jarayonini qo‘llab-quvvatlash Italiya uchun ustuvor vazifa ekanini aytdi. Shu bilan birga, mamlakat Ukrainaga harbiy yordam berishdan ko‘ra, diplomatik va texnik yordam ko‘rsatishga e’tibor qaratmoqda.
Italiya hukumati bu orqali mintaqadagi barqarorlikni saqlashga intilmoqda va urushning davom etishiga qarshi ekanligini bildiradi. Shunday qilib, Italiya Ukrainaga harbiy kuch jo‘natish o‘rniga, tinchlik va barqarorlikni ta’minlash yo‘lida diplomatik va texnik yordam ko‘rsatishni maqsad qilgan.

Италия не отправит военную помощь Украине
Премьер-министр Италии Джорджа Мелони четко выразила свою позицию после заседания «коалиции желающих». Об этом сообщает Zamin.uz.
По её словам, Италия не планирует отправлять военную силу на территорию Украины. Мелони подчеркнула готовность Италии внести свой вклад в процесс мира и заявила о готовности оказывать помощь через инициативы по мониторингу и обучению.
Она также отметила, что поддержка процесса прекращения огня является приоритетной задачей для Италии. Вместе с тем, страна сосредотачивается на оказании дипломатической и технической помощи Украине, а не военной поддержки.
Правительство Италии стремится таким образом сохранить стабильность в регионе и заявляет о своей позиции против продолжения войны. Таким образом, Италия ставит целью оказание дипломатической и технической помощи для обеспечения мира и стабильности вместо отправки военной силы на Украину.