Neuralink 2026-yilda ko‘rishni qisman tiklaydi
Ilon Mask rahbarligidagi neyrotexnologiyalar kompaniyasi Neuralink 2026-yilda to‘liq ko‘r bo‘lgan bemorning ko‘rish qobiliyatini qisman tiklash bo‘yicha operatsiya o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ilon Mask o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida Kanadada amalga oshiriladigan ilk faoliyat haqida ma’lumot berib, kompaniyaning kelgusidagi rejalarini bayon qildi. Kompaniya va Maskning ma’lum qilishicha, kelasi yilda ko‘rish qobiliyati cheklangan insonlarning ko‘rish qobiliyatini bosqichma-bosqich tiklash asosiy maqsadlardan biri bo‘ladi.
Ushbu jarayonda neyrochiplar yordamida ko‘rish bilan bog‘liq muammolarni bartaraf etishga qaratilgan ilmiy va tibbiy tadqiqotlar o‘tkaziladi. Bu faqat ko‘rish qobiliyati zaif bo‘lgan bemorlar uchun emas, balki boshqa nevrologik kasalliklardan aziyat chekayotgan shaxslar uchun ham yangi imkoniyatlar yaratishi kutilmoqda.
Bloomberg axborot agentligining iyul oyidagi xabariga ko‘ra, Neuralink 2031-yilga kelib har yili 20 mingga yaqin bemorga neyrochip implantatsiyasini amalga oshirishni maqsad qilgan. Bemorlar uch xil neyrochip versiyalaridan foydalanishlari mumkin bo‘lib, ular ko‘rish qobiliyati zaif bo‘lganlar uchun ko‘rishni yaxshilash, neyrodegenerativ kasalliklarning alomatlarini yengillashtirish va boshqa aqliy kasalliklarni nazorat qilish uchun mo‘ljallangan.
Ushbu qurilmalar nevrologiya sohasida katta yutuqlar bo‘lib, ko‘plab bemorlarga yangi umidlar beradi.

Neuralink частично восстановит зрение в 2026 году
Нейротехнологическая компания Neuralink под руководством Илона Маска планирует в 2026 году провести операцию по частичному восстановлению зрения у полностью слепого пациента. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом Илон Маск сообщил на своей странице в социальной сети, предоставив информацию о первой деятельности, которая будет осуществлена в Канаде, и изложил планы компании на будущее. По словам компании и Маска, одной из основных целей в следующем году станет поэтапное восстановление зрения у людей с ограниченными зрительными возможностями.
В этом процессе будут проводиться научные и медицинские исследования, направленные на устранение проблем со зрением с помощью нейрочипов. Это создаст новые возможности не только для пациентов с ослабленным зрением, но и для людей, страдающих от других неврологических заболеваний.
Согласно сообщению информационного агентства Bloomberg в июле, Neuralink планирует к 2031 году ежегодно проводить имплантацию нейрочипов примерно 20 тысячам пациентов. Пациенты смогут использовать три различных версии нейрочипов, предназначенных для улучшения зрения у людей с ослабленным зрением, облегчения симптомов нейродегенеративных заболеваний и контроля других психических заболеваний.
Эти устройства являются значительным достижением в области неврологии и дают новую надежду многим пациентам.