Rossiya Ukrainada xorijiy qo‘shinlarni rad etdi
Rossiya Ukrainada xorijiy qo‘shinlar joylashtirilishi mumkinligi haqidagi takliflarni rad etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya prezidenti matbuot kotibi Dmitriy Peskovning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina xavfsizligini Yevropa yoki Amerika harbiylari ta’minlashi mumkin emas. Bu fikr Parijda o‘tgan sammitdan so‘ng bildirildi.
Sammitda 26 ta davlat urush to‘xtatilgach, Ukrainaga quruqlik, dengiz yoki havo yo‘li orqali harbiy yordam ko‘rsatishga tayyorligini ma’lum qildi. AQSh prezidenti Donald Tramp esa yordam ko‘proq havo yo‘li orqali yetkazilishi mumkinligini ta’kidladi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy asosiy maqsad urushni to‘xtatish va undan keyin xavfsizlik kafolatlarini mustahkamlash ekanini bildirdi. Shu bilan birga, Rossiya hujumlarini davom ettirmoqda.
Ukraina shimolida minalarni tozalayotgan ikki nafar kishi halok bo‘ldi. NATO bosh kotibi Mark Rutte Rossiya boshqa davlatlarning Ukrainaga harbiy yordam yuborish qaroriga aralasha olmasligini ta’kidladi.
Ushbu voqealar mintaqadagi vaziyatning murakkabligini va xalqaro hamjamiyatning muhim rolini ko‘rsatmoqda. Ukraina tinchligini ta’minlash uchun xalqaro hamkorlik va siyosiy yechimlar zarur hisoblanadi.

Россия отвергла иностранные войска в Украине
Россия отвергла предложения о возможном размещении иностранных войск на Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам пресс-секретаря президента России Дмитрия Пескова, безопасность Украины не может обеспечиваться военными из Европы или Америки. Это мнение было высказано после саммита в Париже.
На саммите 26 стран заявили о готовности оказать военную помощь Украине по суше, морю или воздуху после прекращения войны. Президент США Дональд Трамп подчеркнул, что помощь может быть доставлена преимущественно воздушным путем.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что главная цель — остановить войну и затем укрепить гарантии безопасности. При этом Россия продолжает свои атаки.
На севере Украины погибли двое человек, очищавших мины. Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте подчеркнул, что Россия не может вмешиваться в решение других стран о военной помощи Украине.
Эти события показывают сложность ситуации в регионе и важную роль международного сообщества. Для обеспечения мира на Украине необходимы международное сотрудничество и политические решения.