Tramp texnologiya rahbarlari bilan investitsiyalarni muhokama qildi
2023 yilning 4 sentyabr kuni AQSh prezidenti Donald Tramp Oq uyda texnologiya sohasidagi yirik kompaniyalar rahbarlari uchun kechki ovqat tashkil etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbirda Meta rahbari Mark Sukerberg, Microsoft asoschisi Bill Geyts, Apple bosh direktori Tim Kuk, OpenAI rahbari Sem Altman kabi sanoatning yetakchi vakillari ishtirok etdi. Shuningdek, Google’ning Alphabet kompaniyasi boshqaruvchisi Sundar Pichai ham tadbirda bo‘ldi.
Uchrashuv davomida Tramp har bir kompaniya rahbaridan mamlakat taraqqiyoti uchun kiritilayotgan investitsiyalar haqida so‘radi. Mark Sukerberg va Tim Kuk yiliga 600 milliard dollar atrofida sarmoya kiritilayotganini aytishdi.
Sundar Pichai esa 250 milliard dollarlik investitsiya haqida ma’lumot berdi. Microsoft rahbari Satya Nadella kompaniya yiliga 80 milliard dollargacha sarmoya ajratishini bildirdi.
Tramp bu ko‘rsatkichlarni juda yaxshi natija deb baholadi. Mazkur tadbirda IBM prezidenti Arvind Krishna, Code.org asoschisi Kemeron Uilson, Oracle rahbari Safra Kas, Blue Origin direktori Devid Limp, Palantir rahbari Shyam Sankar va Scale AI asoschisi Aleksandr Vang kabi boshqa taniqli shaxslar ham qatnashdilar.
Biroq Tesla, SpaceX va X platformasi asoschisi Ilon Mask ushbu ziyofatda ishtirok etmadi. Euronews xabariga ko‘ra, Ilon Mask tadbirga taklif qilingan bo‘lsa-da, shaxsiy sabablarga ko‘ra qatnashmagan.
Prezident Tramp o‘z nutqida sun’iy intellekt sohasidagi ishlar va AQSh iqtisodiyotiga kiritilayotgan sarmoyalar haqida gapirib, bular mamlakatni yangi bosqichga olib chiqishini ta’kidladi. Uchrashuvda ishtirokchilar mamlakatda innovatsiya va rivojlanish istiqbollariga katta umid bog‘laganliklarini bildirdilar.
Oq uy ushbu tadbirni Trampning texnologik kompaniyalar bilan munosabatlaridagi muhim qadamlardan biri sifatida e’tirof etdi.

Трамп обсудил инвестиции с руководителями технологических компаний
4 сентября 2023 года президент США Дональд Трамп организовал ужин в Белом доме для руководителей крупных технологических компаний. Об этом сообщил Zamin.uz.
В этом мероприятии приняли участие ведущие представители отрасли, такие как глава Meta Марк Цукерберг, основатель Microsoft Билл Гейтс, генеральный директор Apple Тим Кук, руководитель OpenAI Сэм Альтман. Также на мероприятии присутствовал руководитель компании Alphabet Google Сундар Пичаи.
Во время встречи Трамп спросил каждого руководителя компании об инвестициях, вносимых в развитие страны. Марк Цукерберг и Тим Кук сообщили, что ежегодно вкладывается около 600 миллиардов долларов.
Сундар Пичаи сообщил о инвестициях в размере 250 миллиардов долларов. Руководитель Microsoft Сатья Наделла заявил, что компания выделяет до 80 миллиардов долларов в год.
Трамп оценил эти показатели как очень хорошие результаты. В этом мероприятии также приняли участие президент IBM Арвинд Кришна, основатель Code.org Камерон Уилсон, руководитель Oracle Сафра Кэтц, директор Blue Origin Дэвид Лимп, руководитель Palantir Шям Санкар и основатель Scale AI Александр Ванг.
Однако Илон Маск, основатель Tesla, SpaceX и платформы X, не присутствовал на этом приеме. По данным Euronews, хотя Илону Маску и было направлено приглашение, он не участвовал по личным причинам.
Президент Трамп в своей речи говорил о работе в области искусственного интеллекта и инвестициях в экономику США, подчеркнув, что это выведет страну на новый уровень. Участники встречи выразили большие надежды на перспективы инноваций и развития в стране.
Белый дом признал это мероприятие одним из важных шагов Трампа в отношениях с технологическими компаниями.