Rossiya va Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasida savdo sohasida yangi yo‘nalish paydo bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
2025 yilning iyul oyida Rossiya ilk bor AQSHga tovuq tuxumlari eksport qildi. Bu haqda Amerika statistika xizmatining ma’lumotlariga tayangan holda “RIA Novosti” xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, iyul oyida Qo‘shma Shtatlar Rossiyadan jami 455 ming dollarlik tuxum sotib olgan. Shu oy davomida AQSH umumiy 16,5 million dollarlik tuxum import qilgan bo‘lib, Rossiya yangi yetkazib beruvchi sifatida ro‘yxatga kirdi.
Tuxum yetkazib beruvchi davlatlar orasida Braziliya 8,8 million dollarlik mahsulot bilan yetakchilik qilmoqda. Meksika 3,9 million dollar, Hindiston esa 933 ming dollar qiymatida tuxum eksport qilgan.
Bundan tashqari, AQSH iyul oyida ilk bor Saudiya Arabistonidan ham 518 ming dollarlik tuxum import qilgan. Mutasaddilar ta’kidicha, AQSHda so‘nggi paytlarda parranda grippi keng tarqalishi mahalliy bozorda tuxum yetishmovchiligiga sabab bo‘lgan.
Natijada tuxum narxlari o‘tgan yilga nisbatan ikki barobar oshgan. Qishloq xo‘jaligi vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, parranda grippiga chalingan qushlardan olingan test ijobiy chiqsa, ular ommaviy ravishda yo‘q qilinmoqda.
Bu chora kasallikning tarqalishini oldini olish maqsadida qo‘llanilmoqda. Tahlilchilar fikricha, Rossiyaning AQSHga tuxum eksport qilishi mamlakat uchun yangi bozor imkoniyatlarini yaratishi mumkin.
Shu bilan birga, bu ikki davlat o‘rtasidagi savdo aloqalarining kengayishiga ham ishora qiladi. Tuxum kabi kundalik iste’mol mahsulotining global bozorda muhimligini yana bir bor ko‘rsatdi.

Россия в 2025 году экспортировала яйца в США
Между Россией и Соединёнными Штатами Америки появилось новое направление в торговле. Об этом сообщает Zamin.uz.
В июле 2025 года Россия впервые экспортировала куриные яйца в США. Об этом сообщил «РИА Новости», ссылаясь на данные американской службы статистики.
Согласно информации, в июле Соединённые Штаты закупили у России яйца на сумму 455 тысяч долларов. В течение этого месяца США импортировали яйца на общую сумму 16,5 миллиона долларов, при этом Россия вошла в список новых поставщиков.
Среди стран-поставщиков яиц лидирует Бразилия с продукцией на сумму 8,8 миллиона долларов. Мексика экспортировала яйца на 3,9 миллиона долларов, а Индия — на 933 тысячи долларов.
Кроме того, в июле США впервые импортировали яйца из Саудовской Аравии на сумму 518 тысяч долларов. По словам ответственных лиц, в последнее время в США широко распространился птичий грипп, что вызвало дефицит яиц на внутреннем рынке.
В результате цены на яйца выросли вдвое по сравнению с прошлым годом. По данным Министерства сельского хозяйства, птицы, заражённые птичьим гриппом, при положительном тесте массово уничтожаются.
Эта мера применяется с целью предотвращения распространения болезни. По мнению аналитиков, экспорт яиц Россией в США может открыть новые рыночные возможности для страны.
В то же время это свидетельствует о расширении торговых связей между двумя странами. Это ещё раз подчёркивает важность таких повседневных потребительских товаров, как яйца, на глобальном рынке.