Amerikaning Heritage Auctions uyida o‘tkazilgan savdoda Orson Uellsning 1941 yilda suratga olingan “Fuqaro Keyn” filmidagi mashhur Rosebud chanasi 14,75 million dollarga sotildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu chana film tarixida saqlanib qolgan uch nusxadan biri hisoblanadi. U uzoq yillar davomida rejissyor Jo Dante qo‘lida bo‘lgan.
Dante 1984 yilda eski RKO Pictures studiyasida ishlayotganda chanani tasodifan topgan. 1941 yilda qarag‘ay yog‘ochidan yasalgan ushbu chanada o‘rindiq qizil rangda bo‘lib, ustida “Rosebud” yozuvi mavjud.
Jo Dantening ta’kidlashicha, “Kinematografiya tarixining bunday noyob asarini saqlab qolish sharafdir”. Bundan tashqari, chana rejissyorning o‘z filmlarida ham ishlatilgan.
Jumladan, “Explorers” (1985), “Suburgatory” (1989) va “Gremlins 2: The New Batch” (1990) filmlarida ko‘rish mumkin. Ma’lumot uchun, “Fuqaro Keyn” filmidagi boshqa chanalar ham oldin sotuvga chiqarilgan.
Masalan, 1982 yilda mashhur rejissyor Stiven Spilberg uni 60,5 ming dollarga sotib olgan. 1996 yilda esa yana bir nusxa noma’lum xaridorga 230 ming dollarga sotilgan edi.

В фильме «Гражданин Кейн» была продана шкатулка Роузбад
На аукционе Heritage Auctions в Америке была продана знаменитая санка Rosebud из фильма Орсона Уэллса 1941 года «Гражданин Кейн» за 14,75 миллиона долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта санка считается одной из трёх сохранившихся копий в истории кино. В течение многих лет она находилась в руках режиссёра Джо Данте.
Данте случайно нашёл санку в 1984 году, когда работал на старой студии RKO Pictures. Санка, сделанная из соснового дерева в 1941 году, имела красное сиденье с надписью «Rosebud».
По словам Джо Данте, «сохранить такое редкое произведение истории кинематографа — это честь». Кроме того, санка использовалась и в фильмах самого режиссёра.
В частности, её можно увидеть в фильмах «Исследователи» (1985), «Пригород» (1989) и «Гремлины 2: Новая партия» (1990). Для справки, другие санки из фильма «Гражданин Кейн» также выставлялись на продажу.
Например, в 1982 году известный режиссёр Стивен Спилберг приобрёл одну из них за 60,5 тысячи долларов. В 1996 году ещё одна копия была продана неизвестному покупателю за 230 тысяч долларов.