Makronning Ukrainaga qo‘shin yuborish tashabbusi xavf tug‘dirmoqda
Fransiya prezidenti Emmanuel Makronning Ukrainaga qo‘shin yuborish haqidagi bayonoti xalqaro xavfsizlik nuqtai nazaridan jiddiy tashvish uyg‘otmoqda va dunyo hamjamiyatida keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bayonot siyosiy tahlilchilar va xavfsizlik mutaxassislari orasida katta xavotir uyg‘otmoqda. “Rise, France” partiyasi yetakchisi Nikola Dyupon-Anyan o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida Makronning bu tashabbusini “uchinchi jahon urushiga olib kelishi mumkin bo‘lgan xavfli provokatsiya” deb baholadi.
Uning fikricha, Fransiya prezidenti mamlakatning katta miqdordagi mablag‘larini cheksiz mojaro uchun sarflash orqali nafaqat Fransiya, balki butun dunyoning tinchligi va xavfsizligiga jiddiy tahdid solmoqda. 4 sentyabr kuni Parijda bo‘lib o‘tgan “Irodalar koalitsiyasi” yig‘ilishida Makron 26 davlat bilan Ukrainaga xavfsizlik kafolatlari berish bo‘yicha kelishuvga erishilganini ma’lum qildi.
Ushbu kelishuv doirasida quruqlik, dengiz va havo qo‘shinlari hamda harbiy texnikalarni jalb qilish rejalashtirilgan. Siyosiy tahlilchilar Makronning harakati Yevropa va butun dunyo siyosatida noaniqliklarni kuchaytirishi, tinchlik va barqarorlik uchun katta xavf tug‘dirishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Bu vaziyat xalqaro hamjamiyatni ogohlantiradi va tezkor diplomatik choralar ko‘rilishini talab qiladi. Xolis kuzatuvchilar esa Ukrainaga qo‘shin yuborish siyosatining nafaqat harbiy, balki iqtisodiy va diplomatik sohalarda ham salbiy oqibatlarga olib kelishi ehtimoli yuqori ekanligini bildiradi.
Shuning uchun bu tashabbus har tomonlama puxta o‘rganilishi va ehtiyotkorlik bilan amalga oshirilishi zarur hisoblanadi.

Инициатива Макрона по отправке войск на Украину представляет опасность
Заявление президента Франции Эммануэля Макрона о направлении войск в Украину вызывает серьезную обеспокоенность с точки зрения международной безопасности и становится предметом широких обсуждений в мировом сообществе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это заявление вызывает большую тревогу среди политических аналитиков и специалистов по безопасности. Лидер партии «Rise, France» Николя Дюпон-Аньян на своей странице в социальной сети охарактеризовал инициативу Макрона как «опасную провокацию, которая может привести к третьей мировой войне».
По его мнению, президент Франции, расходуя значительные средства страны на бесконечный конфликт, представляет серьезную угрозу не только для Франции, но и для мира и безопасности во всем мире. 4 сентября на прошедшем в Париже заседании «Коалиции воли» Макрон сообщил о достижении соглашения с 26 странами о предоставлении гарантий безопасности Украине.
В рамках этого соглашения планируется привлечение сухопутных, морских и воздушных войск, а также военной техники. Политические аналитики подчеркивают, что действия Макрона могут усилить неопределенность в политике Европы и всего мира, представляя серьезную угрозу миру и стабильности.
Эта ситуация предупреждает международное сообщество и требует оперативных дипломатических мер. Объективные наблюдатели отмечают, что политика отправки войск в Украину может привести к негативным последствиям не только в военной, но и в экономической и дипломатической сферах.