Germaniyada siyosiy maydonda noodatiy holat yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Sentyabr oyida bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan mahalliy saylovlar arafasida Shimoliy Reyn-Vestfaliyada yetti nafar nomzod vafot etdi. Ushbu voqea mamlakat jamoatchiligi orasida katta qiziqish uyg‘otdi va ko‘plab savollarga sabab bo‘ldi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, vafot etgan nomzodlarning barchasi “Germaniya uchun muqobil” (AfD) partiyasi a’zolari edi. Shu sababli ayrim siyosiy kuzatuvchilar va jurnalistlar ularning o‘limlarini fitna bilan bog‘lash ehtimolini ko‘rsatmoqda.
Ayniqsa, aynan bir partiya vakillarining halok bo‘lishi jamoatchilikda turli gumonlarga sabab bo‘lmoqda. Biroq mahalliy hokimiyat vakillari bu farazlarni rad etmoqda.
Ularning ta’kidlashicha, saylovlar oldidan nomzodlarning vafot etishi kam uchraydigan holat bo‘lsa-da, tarixda shunday misollar mavjud. Lekin bu safargi o‘limlar sonining odatdagidan ko‘p bo‘lgani haqiqatdir.
Politsiyaning rasmiy ma’lumotiga ko‘ra, hozircha to‘rt nafar nomzodning tabiiy sabablarga ko‘ra vafot etgani tasdiqlangan. Qolgan uch holat bo‘yicha tergov ishlari davom etmoqda.
Analitiklarning fikricha, saylov oldidan bunday hodisalar siyosiy muhitda turli muammolar va taxminlarga sabab bo‘lishi mumkin. Bu esa fuqarolarning ishonchi va saylov jarayonining shaffofligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi ehtimoldan xoli emas.
Jamoatchilik hozirda ikki guruhga bo‘lingan: bir tomondan, buni oddiy tasodif va hayotiy holat deb qabul qilayotganlar, ikkinchi tomondan esa siyosiy sabablar mavjud deb gumon qilayotganlar bor. Har holda, ushbu voqea Germaniya siyosiy hayotida keng muhokamaga sabab bo‘ldi.

В Северном Рейне-Вестфалии умерли семь кандидатов
Накануне местных выборов, запланированных на сентябрь, в Северной Рейн-Вестфалии скончались семь кандидатов. Это событие вызвало большой интерес среди общественности страны и породило множество вопросов.
По данным, все умершие кандидаты были членами партии «Альтернатива для Германии» (AfD). По этой причине некоторые политические наблюдатели и журналисты предполагают возможность связи их смерти с заговором.
Особенно тот факт, что погибшие представители принадлежат именно одной партии, вызывает различные подозрения в обществе. Однако представители местных властей отвергают эти предположения.
По их словам, хотя случаи смерти кандидатов перед выборами редки, в истории есть подобные примеры. Но в этот раз количество смертей оказалось выше обычного.
По официальным данным полиции, на данный момент подтверждено, что четверо кандидатов скончались по естественным причинам. Расследование по остальным трём случаям продолжается.
По мнению аналитиков, такие события перед выборами могут вызвать различные проблемы и предположения в политической среде. Это может негативно повлиять на доверие граждан и прозрачность избирательного процесса.
Общественность сейчас разделилась на две группы: с одной стороны, те, кто воспринимает это как обычное совпадение и жизненную ситуацию, с другой — те, кто подозревает политические причины. В любом случае, это событие вызвало широкое обсуждение в политической жизни Германии.