AQSh Saudiya uchun ilg‘or dronlarni sotishni boshlaydi
AQSh prezidenti Donald Tramp ilg‘or “Reaper” va boshqa katta harbiy dronlarni xorijga sotishni rejalashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror Saudiya Arabistoni va boshqa davlatlar uchun dronlarni sotishni osonlashtirishga qaratilgan. Rejaga ko‘ra, dronlar samolyot sifatida tan olinadi, bu esa 1987-yildagi raketa nazorati shartnomasining cheklovlarini qo‘llamaslik imkonini beradi.
Shu tariqa, AQSh kompaniyalari dronlarni xalqaro bozorda erkin sotishi mumkin bo‘ladi. Hozirda AQSh dron ishlab chiqaruvchilari Isroil, Xitoy va Turkiya kabi davlatlardagi raqobatchilar bilan kurashmoqda.
Ushbu yangi siyosat AQShni yetakchi dron yetkazib beruvchi sifatida mustahkamlashga yordam beradi. Birinchi yirik savdo Saudiya Arabistoni bilan amalga oshirilishi kutilmoqda.
Biroq mutaxassislar bu qarorning mintaqada zo‘ravonlik va beqarorlik xavfini oshirishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda. Shu sababli, harbiy texnologiyalarni sotishda ehtiyotkorlik zarur hisoblanadi.

США начинают продажу Саудовской Аравии передовых дронов
Президент США Дональд Трамп планирует начать продажу за рубеж передовых дронов «Reaper» и других крупных военных беспилотников. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение направлено на упрощение продажи дронов для Саудовской Аравии и других стран. Согласно плану, дроны будут признаны самолетами, что позволит не применять ограничения Договора о контроле над ракетами 1987 года.
Таким образом, американские компании смогут свободно продавать дроны на международном рынке. В настоящее время производители дронов из США конкурируют с компаниями из Израиля, Китая и Турции.
Эта новая политика поможет укрепить позиции США как ведущего поставщика дронов. Ожидается, что первая крупная сделка будет заключена с Саудовской Аравией.
Однако эксперты предупреждают, что это решение может увеличить риск насилия и нестабильности в регионе. Поэтому при продаже военных технологий необходима осторожность.