Avstraliya bankida AI joriy etilib, xodimlar ishdan bo‘shadi
Avstraliyada bankda 25 yil ishlagan 65 yoshli Ketrin Sallivan sun’iy intellekt tizimi joriy etilgach, ishsiz qoldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U yangi texnologiyani joriy etish jarayonida faol ishtirok etgan bo‘lsa-da, keyinchalik aynan shu tizim sababli ishidan ayrildi. Sallivan mijozlarga xizmat ko‘rsatish bo‘limida faoliyat yuritgan va Bumblebee AI nomli dasturiy ta’minotni sinovdan o‘tkazishda yordam bergan.
Biroq qisqa muddat ichida u va ba’zi hamkasblariga yangi texnologiyalarga o‘tish bahonasida ishdan bo‘shash haqida xabar berildi. Bank matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, sun’iy intellekt samaradorlikni oshirish maqsadida joriy etilgan.
Dastlabki bosqichda Bumblebee AI ko‘p sonli murojaatlarni qayta ishlashda qiyinchiliklarga duch keldi, natijada ayrim xodimlarga ishga qaytish taklif qilindi. Shunga qaramay, Ketrin Sallivan bu taklifni qabul qilmadi, chunki yangi lavozim unga uzoq muddatli barqarorlikni ta’minlamasligini aytdi.
Bank rahbariyati ishdan bo‘shaganlarga moddiy va psixologik yordam ko‘rsatishni va’da qildi. Bu holat sun’iy intellekt texnologiyalarining ish o‘rinlariga ta’siri haqida muhim savollarni yuzaga keltirmoqda.

В австралийском банке внедрён ИИ, сотрудники будут уволены
В Австралии 65-летняя Кэтрин Салливан, проработавшая в банке 25 лет, осталась без работы после внедрения системы искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Хотя она активно участвовала в процессе внедрения новой технологии, впоследствии именно из-за этой системы потеряла работу. Салливан работала в отделе обслуживания клиентов и помогала тестировать программное обеспечение под названием Bumblebee AI.
Однако в короткий срок ей и некоторым коллегам сообщили об увольнении под предлогом перехода на новые технологии. По информации пресс-службы банка, искусственный интеллект был внедрён с целью повышения эффективности.
На начальном этапе Bumblebee AI столкнулся с трудностями при обработке большого количества обращений, в результате некоторым сотрудникам было предложено вернуться к работе. Тем не менее, Кэтрин Салливан отказалась от этого предложения, поскольку новая должность не обеспечивала ей долгосрочной стабильности.
Руководство банка пообещало оказать материальную и психологическую поддержку уволенным сотрудникам. Эта ситуация поднимает важные вопросы о влиянии технологий искусственного интеллекта на рабочие места.