Dengizlar issiqligi rekord darajaga yetmoqda
Global haroratning uzluksiz oshishi dunyo okeanlari va dengizlarga katta zarar yetkazmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu jarayon 1984-yildan buyon doimiy ravishda kuzatilmoqda. So‘nggi yillarda, xususan 2023 va 2024-yillarda, dengiz sularining issiqligi rekord darajaga yetdi.
Shu davrda dengiz issiq kunlarining soni avvalgi yillarga nisbatan uch yarim barobar ko‘paydi. Meteorologlar va iqlim bo‘yicha mutaxassislarning hisobotlariga ko‘ra, 2025-yilda global dengiz suvining yuzasi harorati eng yuqori darajada saqlanib qolmoqda.
Iqlim o‘zgarishi va global isish sababli so‘nggi ikki yil ichida issiq suv maydoni taxminan 40 million kvadrat kilometrga yetdi. Bu esa dunyo okeanining qariyb o‘n foizini tashkil qiladi.
Haddan tashqari isish suv muhitiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda, ayniqsa tropik mintaqalardagi dengiz jonivorlari va korallar uchun xavf tug‘dirmoqda. So‘nggi ellik yil ichida eng kuchli dengiz issiqligi Tasman dengizi, Solomon dengizi, kichik orolli rivojlanayotgan davlatlar yaqinidagi Tinch okeanining katta qismi hamda O‘rta Yer dengizida qayd etildi.
Olimlarning ta’kidlashicha, O‘rta Yer dengizi global o‘rtacha issiqlik darajasidan uch barobar tezroq isib bormoqda. Bu esa mintaqaviy iqlim sharoitlari va suv balansining buzilish ehtimolini oshirmoqda.
Shu sababli, okeanlarning holatini yaxshilash va iqlim o‘zgarishining salbiy oqibatlarini kamaytirish uchun jahon hamjamiyati tomonidan qo‘shimcha choralar ko‘rilishi zarur.

Тепло морей достигает рекордного уровня
Непрерывное повышение глобальной температуры наносит значительный ущерб мировым океанам и морям. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот процесс наблюдается постоянно с 1984 года. В последние годы, особенно в 2023 и 2024 годах, температура морской воды достигла рекордных значений.
За этот период количество жарких дней на море увеличилось в три с половиной раза по сравнению с предыдущими годами. Согласно отчетам метеорологов и специалистов по климату, в 2025 году температура поверхности глобальных морских вод сохраняется на самом высоком уровне.
Из-за изменения климата и глобального потепления площадь теплой воды за последние два года достигла примерно 40 миллионов квадратных километров. Это составляет около десяти процентов мирового океана.
Чрезмерное потепление оказывает негативное воздействие на водную среду, особенно угрожая морским животным и кораллам в тропических регионах. За последние пятьдесят лет самая сильная теплота морей была зафиксирована в Тасмановом море, Соломоновом море, в значительной части Тихого океана у развивающихся островных государств, а также в Средиземном море.
Ученые отмечают, что Средиземное море нагревается в три раза быстрее, чем средний глобальный уровень потепления. Это увеличивает вероятность нарушения региональных климатических условий и водного баланса.
Поэтому для улучшения состояния океанов и снижения негативных последствий изменения климата необходимо принять дополнительные меры на международном уровне.