AQSH prezidenti Donald Tramp xorijiy kompaniyalarni Jorjiyadagi Immigratsiya va bojxona nazorati (ICE) tomonidan o‘tkazilgan reyddan so‘ng mamlakatning immigratsiya qonunlariga qat’iy rioya qilishga chaqirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U amerikalik fuqarolar uchun ish o‘rinlari yaratish muhimligini ta’kidladi. Tramp o‘zining Truth Social platformasidagi bayonotida, AQSHda faoliyat yuritayotgan xorijiy sarmoyadorlarning qonuniy yo‘llar bilan ishchilarni yollashi va ularni malakali qilib tayyorlashini talab qildi.
Prezident qo‘shma shtatlarga sarmoya kiritish manfaatli ekanligini qayd etdi, biroq buning uchun immigratsiya qonunlariga rioya qilish zarurligini eslatdi. U barcha xorijiy kompaniyalardan AQSH qonunlariga hurmat bilan qarashni so‘radi va amerikalik ishchilarni ishga olishni talab qildi.
5-sentyabr kuni ICE bo‘linmalari Jorjiyadagi elektr avtomobillar akkumulyatorlarini ishlab chiqaruvchi Hyundai-LG zavodida keng ko‘lamli reyd o‘tkazdi. Ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, ushbu reydda 450 ga yaqin kishi hibsga olindi, ulardan 300 dan ortig‘i Janubiy Koreya fuqarolari edi.
Janubiy Koreya rasmiylari AQSHning ushbu harakatidan xavotirda ekanliklarini bildirib, fuqarolarning huquqlari buzilmasligi kerakligini ta’kidladi. Janubiy Koreya Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Li Chje Vun AQSHdagi sarmoyadorlar faoliyati va fuqarolarning huquqlari himoya qilinishini talab qildi.
Shuningdek, Janubiy Koreya prezidenti ma’muriyati mahbuslarni qaytarish bo‘yicha muzokaralar yakunlangani va zarur rasmiy tartib-qoidalar bajarilgach, ularni olib ketish uchun AQSHga maxsus samolyot yuborilganini ma’lum qildi.

Трамп потребовал от иностранных компаний нанимать законных работников
Президент США Дональд Трамп призвал иностранные компании строго соблюдать иммиграционные законы страны после рейда, проведённого Службой иммиграционного и таможенного контроля (ICE) в Джорджии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул важность создания рабочих мест для американских граждан. В своём заявлении на платформе Truth Social Трамп потребовал, чтобы иностранные инвесторы, работающие в США, нанимали работников законным путём и обеспечивали их квалифицированную подготовку.
Президент отметил, что инвестиции в Соединённые Штаты выгодны, однако для этого необходимо соблюдать иммиграционные законы. Он призвал все иностранные компании уважать законы США и нанимать американских работников.
5 сентября подразделения ICE провели масштабный рейд на заводе Hyundai-LG в Джорджии, производящем аккумуляторы для электромобилей. По сообщениям СМИ, в ходе рейда было задержано около 450 человек, из которых более 300 были гражданами Южной Кореи.
Официальные лица Южной Кореи выразили обеспокоенность действиями США и подчеркнули необходимость соблюдения прав граждан. Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Южной Кореи Ли Чже Вун потребовал защиты прав инвесторов и граждан в США.
Кроме того, администрация президента Южной Кореи сообщила, что переговоры по возвращению задержанных завершены, и после выполнения необходимых официальных процедур в США был направлен специальный самолёт для их вывоза.