Yevropaga kelayotgan qochoqlar soni kamaymoqda
Yevropa Ittifoqi hududida qochoqlik bo‘yicha arizalar soni sezilarli darajada kamaydi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu holatning asosiy sababi sifatida Suriyada hukumat almashgani va mamlakatda barqarorlikka doir umidlarning paydo bo‘lishi ko‘rsatilmoqda. Yevropa Boshpana Agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning birinchi yarmida Yevropa Ittifoqi, Shveysariya va Norvegiyaga berilgan boshpana arizalari o‘tgan yilga nisbatan 23 foizga kamaygan.
Ushbu arizalarning taxminan 25 mingga yaqini suriyaliklar tomonidan taqdim etilgan bo‘lib, bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga qaraganda 66 foizga kamdir. Agentlik hisobotida qayd etilishicha, qochqinlar oqimidagi o‘zgarishlarni faqat migratsiya siyosatidagi choralar bilan izohlash qiyin.
Asosiy omil sifatida 2024 yil dekabrida Suriyada hukumat almashgani ko‘rsatildi. Suriyaning yangi rahbariyati barqarorlik va mamlakatni tiklashga intilayotgani tufayli ko‘plab fuqarolarda o‘z yurtlariga qaytish umidi yuzaga kelgan.
Bu holat Yevropaga bo‘lgan boshpana talabining kamayishiga sabab bo‘lmoqda. Shunday qilib, Suriyadagi siyosiy o‘zgarishlar va mamlakatdagi vaziyatning yaxshilanishi qochqinlar oqimiga sezilarli ta’sir ko‘rsatmoqda.

Количество беженцев, прибывающих в Европу, уменьшается
Количество заявлений на получение убежища в Европейском Союзе значительно сократилось. Об этом сообщает Zamin.uz.
Основной причиной этого называют смену власти в Сирии и появление надежд на стабильность в стране. По данным Агентства по делам беженцев Европы, в первой половине 2025 года количество заявлений на убежище, поданных в Европейский Союз, Швейцарию и Норвегию, сократилось на 23% по сравнению с прошлым годом.
Около 25 тысяч из этих заявлений были поданы сирийцами, что на 66% меньше, чем за аналогичный период прошлого года. В отчёте агентства отмечается, что изменения в потоке беженцев трудно объяснить только мерами миграционной политики.
В качестве основного фактора указывается смена власти в Сирии в декабре 2024 года. Новое руководство Сирии стремится к стабильности и восстановлению страны, что вызвало у многих граждан надежду на возвращение на родину.
Это приводит к снижению спроса на убежище в Европе. Таким образом, политические изменения в Сирии и улучшение ситуации в стране существенно влияют на поток беженцев.