Germaniya hududida inson evolyutsiyasi tarixiga oid muhim kashfiyot amalga oshirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tyubingen universiteti rahbarligidagi xalqaro olimlar guruhi Quyi Saksoniya hududida 300 ming yil oldin yashagan qadimgi insonlarga tegishli toshga aylangan oyoq izlarini aniqladi. Ushbu topilma Popular Mechanics jurnalida e’lon qilindi.
Tahlillar natijasida aniqlanishicha, ushbu izlar Homo heidelbergensis turiga mansub bo‘lib, bu tur taxminan 700 ming yildan 200 ming yil oldin Yevropa va Afrikada yashagan hamda neandertallarning ajdodi hisoblanadi. Oyoq izlari qadimgi ko‘l yonida, qayin va qarag‘ay o‘rmonlari orasida topilgan.
Olimlarning fikricha, kattalar bilan birga bolalar ham ushbu hududda yashagan, chunki kichik o‘lchamdagi izlar ham mavjud. Mutaxassislar bu izlar butun oila a’zolari birgalikda suv manbai atrofida hayot kechirganini ko‘rsatishini ta’kidlamoqda.
Bundan tashqari, topilmalar orasida og‘irligi 13 tonnaga yetgan qadimiy fillar – Palaeoloxodon antiquus va pleystotsen davriga oid karkidon izlari ham mavjud. Olimlar bu kashfiyot insonlar va hayvonlarning o‘sha davrda tabiat resurslarini baham ko‘rib yashaganini anglatishini bildiradi.
Ushbu topilmalar insoniyat tarixi va evolyutsiyasini yanada chuqurroq o‘rganishga imkon yaratadi hamda yangi savollarni yuzaga keltiradi. Shunday qilib, kashfiyot inson evolyutsiyasi haqidagi bilimlarimizni kengaytirishda muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.

В Германии обнаружены 300-тысячелетние древние следы ног
На территории Германии было сделано важное открытие, связанное с историей эволюции человека. Об этом сообщает Zamin.uz.
Международная группа ученых под руководством Тюбингенского университета обнаружила в Нижней Саксонии окаменевшие следы ног древних людей, живших 300 тысяч лет назад. Это открытие было опубликовано в журнале Popular Mechanics.
По результатам анализа выяснилось, что эти следы принадлежат виду Homo heidelbergensis, который жил в Европе и Африке примерно от 700 до 200 тысяч лет назад и считается предком неандертальцев. Следы были найдены возле древнего озера, среди березовых и сосновых лесов.
По мнению ученых, вместе со взрослыми в этом районе жили и дети, так как были обнаружены следы небольшого размера. Специалисты отмечают, что эти следы свидетельствуют о том, что все члены семьи вместе проводили время у источника воды.
Кроме того, среди находок есть следы древних слонов — Palaeoloxodon antiquus, вес которых достигал 13 тонн, а также следы носорогов эпохи плейстоцена. Ученые считают, что это открытие свидетельствует о том, что люди и животные в то время совместно использовали природные ресурсы.
Эти находки позволяют глубже изучить историю и эволюцию человечества, а также вызывают новые вопросы. Таким образом, открытие имеет важное значение для расширения наших знаний об эволюции человека.