AQSh prezidenti Donald Tramp Jorjiya shtatidagi Hyundai zavodida o‘tkazilgan immigratsiya reydidan so‘ng, chet el kompaniyalarini mamlakatning immigratsiya qonunlariga qat’iy rioya qilishga chaqirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U kompaniyalar amerikalik ishchilarni ishga qabul qilib, ularni malakali mutaxassis sifatida tayyorlashlari zarurligini ta’kidladi. O‘tgan hafta federal agentlar Hyundai akkumulyator zavodida jami 475 nafar ishchini, jumladan 300 ga yaqin Janubiy Koreya fuqarosini hibsga olgan.
Janubiy Koreya hukumati vatandoshlarini o‘z mamlakatiga qaytarish bo‘yicha ish olib bormoqda. Tramp ijtimoiy tarmoqlarda yozishicha, u xorijiy sarmoyalarni qo‘llab-quvvatlashga tayyor, biroq buning evaziga amerikalik ishchilar uchun yangi ish o‘rinlari yaratishni talab qiladi.
Shuningdek, u ayrim xorijiy mutaxassislarni vaqtincha AQShga taklif qilib, amerikalik ishchilarga o‘z tajribalari bilan yordam berish imkoniyati ham ko‘rib chiqilayotganini bildirdi. Bu chora-tadbirlar mamlakat iqtisodiyoti va ishchi kuchining rivojlanishiga xizmat qiladi.

Трамп напомнил о правилах иммиграции на заводе Hyundai
Президент США Дональд Трамп после рейда по иммиграции на заводе Hyundai в штате Джорджия призвал иностранные компании строго соблюдать иммиграционные законы страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что компании должны нанимать американских рабочих и готовить их как квалифицированных специалистов. На прошлой неделе федеральные агенты задержали на аккумуляторном заводе Hyundai в общей сложности 475 работников, в том числе около 300 граждан Южной Кореи.
Правительство Южной Кореи ведет работу по возвращению своих граждан на родину. Трамп в социальных сетях написал, что готов поддерживать иностранные инвестиции, но взамен требует создания новых рабочих мест для американских работников.
Кроме того, он сообщил, что рассматривается возможность временного приглашения некоторых иностранных специалистов в США для помощи американским работникам своим опытом. Эти меры служат развитию экономики страны и рабочей силы.