Nepalda siyosiy beqarorlik yanada kuchaymoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
9 sentyabr kuni namoyishchilar mamlakat bosh vaziri Sharma Olining Balkotdagi shaxsiy qarorgohi oldida yig‘ilib, kechagi to‘qnashuvlarda sodir bo‘lgan o‘limlar uchun uni javobgarlikka tortishni talab qildi. Bir necha soatdan so‘ng namoyishchilar qarorgohni yong‘inga berdi.
Bu haqda “India Today” nashri xabar berdi. “The Himalayan Times” ma’lumotiga ko‘ra, namoyishchilarning g‘azabi cheklanmas darajada kuchaydi.
Ular bosh vazirni aybdor deb hisoblab, uning qarorgohi oldida ommaviy shiorlar ko‘tarishdi. Qarorgoh yong‘inga o‘ralganida politsiya namoyishchilarni tarqatish uchun ko‘zdan yosh oqizuvchi gaz ishlatdi.
Shu paytda otishma ovozlari ham eshitildi. Vaziyat keskinlashgach, hukumat a’zolari harbiy vertolyotlar yordamida xavfsiz hududga olib chiqildi.
Shuningdek, bir necha davlat amaldorlarining uylari ham yong‘in qurboni bo‘ldi. Nepal poytaxtida xavf darajasi oshirilib, Katmandu xalqaro aeroporti vaqtincha yopildi.
Barcha reyslar bekor qilindi. Ma’lumotlarga ko‘ra, ommaviy norozilik namoyishlari mamlakatdagi yirik ijtimoiy tarmoq platformalari – Facebook, Instagram, WhatsApp va YouTube taqiqi ortidan avj olgan.
Hukumat yaqinda ushbu taqiqni bekor qilgan bo‘lsa-da, xalqning g‘azabi pasaymadi. Rasmiylarga ko‘ra, kecha va bugungi to‘qnashuvlarda kamida 19 kishi halok bo‘ldi.

В Непале усилились протесты, премьер-министр подал в отставку
9 сентября протестующие собрались перед личной резиденцией премьер-министра страны Шармы Оли в Балкоте и потребовали привлечь его к ответственности за смерти, произошедшие в ходе вчерашних столкновений. Через несколько часов протестующие подожгли резиденцию.
Об этом сообщает издание “India Today”. По данным “The Himalayan Times”, гнев протестующих достиг неограниченного уровня.
Они считали премьер-министра виновным и скандировали массовые лозунги перед его резиденцией. Когда резиденция охватила огонь, полиция применила слезоточивый газ для разгона протестующих.
В это время также были слышны звуки выстрелов. После обострения ситуации члены правительства были эвакуированы в безопасное место с помощью военных вертолетов.
Кроме того, дома нескольких государственных чиновников также пострадали от пожара. В столице Непала уровень опасности был повышен, а международный аэропорт Катманду временно закрыт.
Все рейсы были отменены. По данным, массовые протесты вспыхнули после запрета крупных социальных сетей страны — Facebook, Instagram, WhatsApp и YouTube.
Хотя правительство недавно отменило этот запрет, гнев населения не утих. По официальным данным, в столкновениях вчера и сегодня погибло не менее 19 человек.
После массового давления и беспорядков премьер-министр Шарма Оли подал в отставку. По мнению наблюдателей, события в Непале стали серьезным испытанием для политической системы страны.
Доверие к власти снизилось, а запрет социальных сетей усилил недовольство. Принятые меры не помогли стабилизировать ситуацию.