Isroil havo kuchlari tomonidan Qatar poytaxti Doha shahrida amalga oshirilgan havo hujumi kuchli portlashlarga sabab bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Sabrien News xabariga ko‘ra, zarbalar Falastinning HAMAS harakatining asosiy qarorgohi bo‘lgan hududga qaratilgan. Qatar markazida o‘ndan ortiq kuchli portlashlar eshitildi.
Tel-Aviv rasmiylari ham havo hujumlarini tasdiqlab, operatsiya Isroil mudofaa kuchlari va umumiy xavfsizlik xizmati (Shabaq) hamkorligida amalga oshirilganini ma’lum qildi. Ularning aytishicha, hujum HAMASning yuqori darajali rahbarlariga qaratilgan, ammo aniq shaxslar oldindan e’lon qilinmadi.
Al-Arabiya nashrining xabariga ko‘ra, Dohadagi havo hujumi natijasida HAMASning G‘azo sektoridagi yetakchilaridan biri Halil al-Hayya va tashkilot rahbariyatining yana uch a’zosi halok bo‘ldi. Shuningdek, Isroil hududidagi yadroviy obyektlar ustidan uchuvchisiz samolyotlar orqali yangi tahdid e’lon qilindi.
Eslatib o‘tamiz, yaqinda HAMAS G‘azo sektori bo‘yicha muzokaralarga tayyorligini bildirgan edi, biroq hozirda Isroil urush harakatlarini kuchaytirmoqda. Ushbu voqea Yaqin Sharqdagi ziddiyatlarni yanada keskinlashtirib, mintaqadagi siyosiy va harbiy vaziyatni jiddiylashtirdi.

Израиль нанес удар по штабу ХАМАС в Дохе
Воздушные силы Израиля нанесли авиаудар по столице Катара, городу Доха, что вызвало мощные взрывы. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным Sabrien News, удары были направлены по основному штабу движения ХАМАС в Палестине. В центре Катара было слышно более десяти сильных взрывов.
Официальные лица Тель-Авива также подтвердили авиаудары, заявив, что операция была проведена совместно силами обороны Израиля и службой общей безопасности (Шабак). По их словам, атака была нацелена на высокопоставленных руководителей ХАМАС, однако конкретные личности не были объявлены заранее.
Согласно сообщению издания Al-Arabiya, в результате авиаудара в Дохе погиб один из лидеров ХАМАС в секторе Газа Халиль аль-Хайя и еще три члена руководства организации. Кроме того, над ядерными объектами в Израиле были объявлены новые угрозы с помощью беспилотных летательных аппаратов.
Напомним, что недавно ХАМАС заявил о готовности к переговорам по сектору Газа, однако в настоящее время Израиль усиливает военные действия. Это событие обострило конфликты на Ближнем Востоке, серьезно усложнив политическую и военную ситуацию в регионе.