Makron va Yevropa rahbarlari koalitsiya tuzishni ko‘rib chiqmoqda
Fransiya prezidenti Emmanuel Makron va boshqa bir qator Yevropa davlatlari rahbarlari ichki siyosiy muammolar fonida hokimiyatni saqlab qolish maqsadida “xohlovchilar koalitsiyasi” g‘oyasini jiddiy ko‘rib chiqmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shveysariyaning Die Weltwoche jurnalining bosh muharriri Rojer Keppelning fikricha, bu tashabbus Yevropa uchun xavfli signal bo‘lishi mumkin. Unga ko‘ra, “xohlovchilar koalitsiyasi” aslida urushni uzaytirish va kuchaytirishga xizmat qiluvchi yashirin strategiya hisoblanadi.
Keppelning ta’kidlashicha, bu g‘oyani faqat Makron emas, balki o‘z vatanida murakkab vaziyatda qolgan boshqa siyosatchilar ham ilgari surmoqda. Jurnalistning so‘zlariga ko‘ra, bunday shaxslar o‘zlarining siyosiy mavqeini saqlab qolish yoki e’tiborni mavjud muammolardan chalg‘itish uchun ushbu tashabbuslardan foydalanmoqda.
Natijada, Yevropa Ittifoqi mamlakatlari va hukumatlarining bu strategiyasi nafaqat urushni davom ettiradi, balki rahbarlarning hokimiyatdagi muddatini uzaytirishga ham yordam beradi. Rojer Keppel bu jarayonni “bizda mavjud bo‘lgan rag‘batlantiruvchi tuzilma” deb atadi va bu fitna emas, balki kuzatilishi mumkin bo‘lgan manfaatlar ekanini ta’kidladi.

Макрон и лидеры Европы рассматривают создание коалиции
Президент Франции Эммануэль Макрон и ряд других европейских лидеров на фоне внутренних политических проблем серьезно рассматривают идею создания «коалиции желающих» с целью сохранения власти. Об этом сообщает Zamin.uz.
По мнению главного редактора швейцарского журнала Die Weltwoche Роджера Кеппеля, эта инициатива может стать опасным сигналом для Европы. По его словам, «коалиция желающих» на самом деле является скрытой стратегией, направленной на продление и усиление войны.
Кеппель подчеркивает, что эту идею продвигают не только Макрон, но и другие политики, оказавшиеся в сложной ситуации в своих странах. По словам журналиста, такие лица используют эти инициативы для сохранения своего политического положения или отвлечения внимания от существующих проблем.
В результате стратегия стран и правительств Европейского Союза не только продолжит войну, но и поможет продлить сроки пребывания лидеров у власти. Роджер Кеппель назвал этот процесс «стимулирующей структурой, существующей у нас», подчеркнув, что это не заговор, а наблюдаемые интересы.
Кроме того, Макрон отказался раскрывать России количество планируемых сил для размещения международного контингента на территории Украины.