Efiopiya Afrika qit’asidagi eng yirik gidroelektrostansiyani ishga tushirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha mamlakat tarixida muhim o‘rin tutadi. Guba shahrida bo‘lib o‘tgan ochilish marosimida Efiopiya Bosh vaziri Abiy Ahmad hamda Somali, Jibuti va Keniya prezidentlari ishtirok etdi.
To‘g‘on qurilishi 2011 yilda Efiopiyaning g‘arbiy qismida, Sudan bilan chegaradan taxminan 30 kilometr uzoqlikda boshlandi. Loyiha qiymati 4,6 milliard dollarni tashkil etadi.
Gidroelektrostansiyaning quvvati 5250 megavattga teng. Asosiy to‘g‘on balandligi 145 metr, uzunligi esa 1,8 kilometrga yaqin.
To‘g‘on kaskad tizimi bilan jihozlangan. Elektr stansiyasining ishga tushirilishi bilan Efiopiya elektr energiyasi ishlab chiqarishni kamida ikki barobarga oshirishni rejalashtirmoqda.
Mamlakat rahbariyati asosiy maqsad sifatida aholining to‘liq elektr ta’minotini ta’minlash va ortiqcha quvvatni qo‘shni davlatlarga eksport qilishni belgilagan. Bosh vazir Abiy Ahmad ochilish marosimida ushbu loyiha mintaqadagi barqaror elektr energiyasi ta’minotini yaxshilash uchun amalga oshirilganini ta’kidladi.
Shu bilan birga, loyiha atrofidagi bahslar bir necha yildan beri davom etmoqda. Efiopiya 2012 yildan buyon Misr va Sudan bilan suv resurslari va gidroelektrostansiyani boshqarish tartib-qoidalari bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda.
Qo‘shni davlatlar katta suv omborining bir tomonlama boshqarilishi ularning milliy xavfsizligi va suv taqsimotiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligidan xavotir bildirmoqda.

Эфиопия запустила крупнейшую гидроэлектростанцию Африки
Эфиопия запустила крупнейшую гидроэлектростанцию на африканском континенте. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект занимает важное место в истории страны. На церемонии открытия в городе Губа присутствовали премьер-министр Эфиопии Абий Ахмед, а также президенты Сомали, Джибути и Кении.
Строительство плотины началось в 2011 году на западе Эфиопии, примерно в 30 километрах от границы с Суданом. Стоимость проекта составляет 4,6 миллиарда долларов.
Мощность гидроэлектростанции равна 5250 мегаватт. Основная плотина имеет высоту 145 метров и длину около 1,8 километра.
Плотина оснащена каскадной системой. С запуском электростанции Эфиопия планирует как минимум вдвое увеличить производство электроэнергии.
Руководство страны поставило главной целью обеспечить полное электроснабжение населения и экспортировать избыточную мощность соседним государствам. Премьер-министр Абий Ахмед на церемонии открытия подчеркнул, что этот проект реализован для улучшения стабильного электроснабжения в регионе.
В то же время споры вокруг проекта продолжаются уже несколько лет. С 2012 года Эфиопия ведет переговоры с Египтом и Суданом по вопросам управления водными ресурсами и гидроэлектростанцией.
Соседние страны выражают обеспокоенность тем, что одностороннее управление большим водохранилищем может негативно повлиять на их национальную безопасность и распределение воды.