Nepalda ijtimoiy tarmoqlar taqiqlangandan so‘ng, ko‘plab odamlar ko‘chalarga chiqdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Politsiya bilan yuzaga kelgan to‘qnashuvlarda yigirma nafardan ortiq shaxs halok bo‘ldi. Ushbu vaziyatdan so‘ng, Bosh vazir KP Sharma Oli iste’foga chiqdi.
Mamlakat bo‘ylab komendantlik soati joriy qilindi va armiya tartibni tiklash uchun faol harakat qilmoqda. Nepaldagi voqealar so‘nggi yillarda Bangladesh va Shri-Lankada yuz bergan inqirozlarni eslatmoqda.
Nepal Hindiston uchun muhim qo‘shni davlat hisoblanadi, chunki ikki mamlakatni 1750 kilometr uzunlikdagi ochiq chegara bog‘lab turadi. Millionlab nepalliklar Hindistonda yashaydi va ishlaydi.
Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi Nepal voqealaridan tashvish bildirdi. U tinchlikni saqlashga chaqirib, hukumat a’zolari bilan favqulodda yig‘ilish o‘tkazdi.
Mutaxassislarning fikricha, Nepal beqarorligi Hindistonga xavf tug‘dirishi mumkin. Chunki Nepal Xitoy bilan chegaradosh va strategik ahamiyatga ega hududda joylashgan.

Беспорядки в Непале, премьер-министр ушел в отставку
В столкновениях с полицией погибло более двадцати человек. После этой ситуации премьер-министр КП Шарма Оли подал в отставку.
По всей стране введён комендантский час, и армия активно работает над восстановлением порядка. События в Непале напоминают кризисы, произошедшие в последние годы в Бангладеш и Шри-Ланке.
Непал является важным соседним государством для Индии, так как две страны связаны открытой границей длиной 1750 километров. Миллионы непальцев живут и работают в Индии.
Премьер-министр Индии Нарендра Моди выразил обеспокоенность событиями в Непале. Он призвал к сохранению мира и провёл экстренное совещание с членами правительства.
По мнению экспертов, нестабильность в Непале может представлять угрозу для Индии, поскольку Непал граничит с Китаем и расположен в стратегически важном регионе.