Bugun moliya sohasida muhim yangilik yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu Bloomberg reytingida bir kunlik eng katta o‘sish sifatida qayd etildi. So‘nggi bir yil davomida Ilon Mask eng yuqori darajani ushlab kelayotgan edi.
Avval u Amazon asoschisi Jeff Bezos va LVMH rahbari Bernard Arno bilan birga dunyoning eng boy shaxslaridan biri hisoblangan. Hozirgi reytingda Jeff Bezos to‘rtinchi, Bernard Arno esa sakkizinchi o‘rinda turibdi.
Ellisonning boyligi asosan Oracle kompaniyasining bulut texnologiyalari bo‘yicha ijobiy natijalari tufayli oshdi. Kompaniya aksiyalari chorshanba kuni 41 foizga ko‘tarilib, yil boshidan beri 45 foiz o‘sish ko‘rsatdi.
Shu bilan birga, Tesla aksiyalari 13 foizga pasaydi, bu esa Maskning moliyaviy ko‘rsatkichlariga salbiy ta’sir qildi. Moliyaviy mutaxassislarning fikricha, Larri Ellisonning rekord darajadagi o‘sishi nafaqat uning shaxsiy kapitalini mustahkamladi, balki texnologiya va investitsiya bozorlaridagi yangi tendensiyalarni ham ko‘rsatdi.
Bu holat texnologiya sohasidagi kompaniyalar uchun yangi ilhom manbai va raqobatni yanada kuchaytiruvchi omil bo‘lishi kutilmoqda.

Ларри Эллисон стал самым богатым человеком в мире
Основатель компании Oracle Ларри Эллисон обошёл основателя Tesla и SpaceX Илона Маска и занял статус самого богатого человека в мире. Об этом официально сообщило агентство Bloomberg.
Общее состояние Эллисона оценивается примерно в 393 миллиарда долларов, что превысило финансовый капитал Маска в 385 миллиардов долларов. Особенно примечательно, что Эллисон за один день достиг рекордного дохода в 101 миллиард долларов.
Это зафиксировано в рейтинге Bloomberg как самый большой рост за один день. В течение последнего года Илон Маск удерживал высшую позицию.
Ранее он считался одним из самых богатых людей мира вместе с основателем Amazon Джеффом Безосом и главой LVMH Бернаром Арно. В текущем рейтинге Джефф Безос занимает четвёртое место, а Бернар Арно — восьмое.
Богатство Эллисона в основном выросло благодаря положительным результатам компании Oracle в области облачных технологий. Акции компании в среду выросли на 41%, показав с начала года рост на 45%.
В то же время акции Tesla упали на 13%, что негативно сказалось на финансовых показателях Маска. По мнению финансовых экспертов, рекордный рост Ларри Эллисона укрепил не только его личный капитал, но и продемонстрировал новые тенденции на рынках технологий и инвестиций.
Ожидается, что эта ситуация станет новым источником вдохновения для компаний в технологической сфере и усилит конкуренцию.