Xitoyda xizmat itlari hayotini qutqarish va xavfli vaziyatlarda jasorat ko‘rsatgani uchun ta’sirli xayrlashuv marosimi o‘tkazildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
To‘rtta xizmat iti uzoq yillik fidokorona xizmatdan so‘ng rasmiy ravishda nafaqaga chiqarilib, yangi oilalarga topshirildi. Bu haqda South China Morning Post nashri ma’lumot berdi.
Marosimda 2017 yilda firibgarlarni ushlashda yordam bergan o‘n yoshli Belgiya ovcharkasi Mett, sapyor sifatida xizmat qilgan o‘n yoshli Koker-spaniel Kerri, tayfun vaqtida uch kishini qutqargan o‘n yoshli Malinua Majingtian va portlovchi moddalarni aniqlashda tajriba to‘plagan sakkiz yoshli Labrador retriver Eli o‘z ustozlari bilan xayrlashdi. Marosim onlayn tarzda uzatilib, uch milliondan ortiq tomoshabin ishtirok etdi.
Xayrlashuv chog‘ida Eli o‘z murabbiyiga qarab yugurishi eng ta’sirli lahza bo‘ldi. It arqondan chiqib, ustoziga yaqinlashgani ishtirokchilarning ko‘z yoshiga sabab bo‘ldi.
Ishtirokchilardan biri “Elining ustoziga yugurganini ko‘rib, qalbim titrab ketdi. Bu to‘rtta it va ularning murabbiylari o‘rtasidagi mustahkam bog‘liqlikni angladim,” dedi.
Xitoyda xizmat itlari murakkab tanlov va mashg‘ulotlardan o‘tadi. Tanlov jarayoni bir-ikki yil davom etadi va ular harbiy-dengiz floti, harbiy-havo kuchlari yoki politsiya bo‘linmalarida xizmatga tayyorlanadi.
Keyinchalik ular besh yildan sakkiz yilgacha xizmat qiladi. Nafaqaga chiqqan itlar uchun yangi uy topiladi.
Ko‘ngillilar yoki sobiq murabbiylar ularni qabul qiladi. Shu tariqa, qahramon itlar tinch hayotga qadam qo‘yadi, ammo ularning jasorati va sadoqati doimo xalq xotirasida saqlanadi.

В Китае трогательная церемония прощания со служебными собаками
В Китае прошла трогательная церемония прощания со служебными собаками, которые спасали жизни и проявляли мужество в опасных ситуациях. Об этом сообщает Zamin.uz.
Четыре служебные собаки были официально выведены на пенсию после многих лет самоотверженной службы и переданы новым семьям. Об этом сообщает издание South China Morning Post.
На церемонии прощались с десятилетним бельгийским овчаркой Меттом, который помогал задерживать мошенников в 2017 году, десятилетним кокер-спаниелем Керри, служившим сапёром, десятилетним малинуа Мадзинтян, спасшим троих человек во время тайфуна, и восьмилетним лабрадором-ретривером Эли, который накопил опыт в обнаружении взрывчатых веществ, вместе со своими наставниками. Церемония транслировалась онлайн и собрала более трёх миллионов зрителей.
Самым трогательным моментом прощания стало, когда Эли побежал к своему тренеру. Собака сорвалась с поводка и приблизилась к наставнику, что вызвало слёзы у присутствующих.
Один из участников сказал: «Когда я увидел, как Эли побежал к своему тренеру, моё сердце дрогнуло. Я понял крепкую связь между этими четырьмя собаками и их наставниками».
В Китае служебные собаки проходят сложный отбор и тренировки. Процесс отбора длится один-два года, после чего их готовят к службе в военно-морском флоте, военно-воздушных силах или полицейских подразделениях.
Позже они служат от пяти до восьми лет. Для собак, вышедших на пенсию, находят новые дома.
Их принимают волонтёры или бывшие тренеры. Таким образом, героические собаки начинают спокойную жизнь, но их мужество и преданность навсегда остаются в памяти народа.