Fransiyada Makronga impichment jarayoni boshlandi
Fransiyada prezident Emmanuel Makronning faoliyatiga nisbatan yangi impichment jarayoni boshlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Parlamentda 104 nafar deputat ushbu tashabbusni qo‘llab-quvvatlab, respublika prezidentiga nisbatan ishonchsizlik masalasini rasmiy kun tartibiga kiritdi. “Insoumise France” partiyasi raisi Matild Pano ta’kidlashicha, 10 sentyabr kuni mamlakat bo‘ylab o‘tkazilgan ommaviy norozilik namoyishlaridan so‘ng ekologlar va kommunistlar bilan birgalikda 104 deputat Makronga impichment e’lon qilish tashabbusini imzoladi.
Unga ko‘ra, prezident o‘z lavozimidan iste’foga chiqishi lozim. 10 sentyabr kuni “Hammasini yoping” shiori ostida Fransiya bo‘ylab yirik namoyishlar o‘tkazildi.
Norozilar hukumatning iqtisodiy siyosatini tanqid qilib, byudjetni qisqartirishga qarshi chiqdi. Namoyishlar davomida ko‘chalar to‘silib, chiqindi qutilari yoqildi va politsiya bilan to‘qnashuvlar yuz berdi.
Parlamentdagi ovoz berishda 364 deputat qarshi ovoz bergan bo‘lsa, 194 nafari hukumatga ishonchsizlik bildirdi. Natijada bosh vazir Fransua Bayru hukumati iste’foga chiqdi.
Namoyishlardan so‘ng mamlakatning ko‘plab shaharlarida fuqarolar ommaviy yig‘ilishlar va ko‘cha bayramlari o‘tkazdi. Bu siyosiy vaziyat aholining diqqatini jalb qilganini ko‘rsatmoqda.
Hozirda Fransiyadagi siyosiy inqirozning rivojlanishi va Makronning lavozimda qolishi yoki iste’foga chiqishi nafaqat mahalliy, balki xalqaro hamjamiyat tomonidan ham diqqat bilan kuzatilmoqda.

Во Франции начался процесс импичмента Макрона
Во Франции начался новый процесс импичмента в отношении деятельности президента Эммануэля Макрона. Об этом сообщил Zamin.uz.
В парламенте 104 депутата поддержали эту инициативу и включили вопрос о недоверии президенту республики в официальный порядок дня. По словам председателя партии «Непокорённая Франция» Матильды Пано, после массовых протестов по всей стране 10 сентября 104 депутата совместно с экологами и коммунистами подписали инициативу о выдвижении импичмента Макрону.
Согласно ей, президент должен уйти в отставку. 10 сентября по всей Франции прошли крупные демонстрации под лозунгом «Закройте всё».
Протестующие критиковали экономическую политику правительства и выступали против сокращения бюджета. Во время демонстраций улицы были заблокированы, мусорные контейнеры подожжены, произошли столкновения с полицией.
На голосовании в парламенте 364 депутата проголосовали против, а 194 выразили недоверие правительству. В результате правительство премьер-министра Франсуа Бурнама подало в отставку.
После протестов в многих городах страны граждане провели массовые собрания и уличные праздники. Это показывает, что политическая ситуация привлекла внимание населения.
В настоящее время развитие политического кризиса во Франции и вопрос о том, останется ли Макрон на посту или уйдёт в отставку, внимательно отслеживаются не только местным, но и международным сообществом.