Polshada ko‘ngilli harbiylar soni ikki barobar oshmoqda
Polshada Rossiya bilan bog‘liq xavotirlar ortib borayotgani sababli ko‘plab fuqarolar ko‘ngilli harbiy mashg‘ulotlarda faol ishtirok etmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Joriy yil davomida 20 mingdan ortiq odam ushbu mashg‘ulotlarga qatnashgan bo‘lsa, yil oxiriga kelib bu raqam 40 mingga yetishi kutilmoqda. Hukumat mudofaa sohasiga ajratilayotgan xarajatlarni sezilarli darajada oshirib, yalpi ichki mahsulotning 4,7 foizini armiyaga yo‘naltirmoqda.
Hozirda Polsha armiyasi 216 ming nafar xodimdan iborat bo‘lib, NATO doirasida AQSh va Turkiyadan keyingi uchinchi yirik kuch hisoblanadi. So‘nggi yillarda mamlakatning sharqiy hududlarida harbiy qismlar va mudofaa inshootlari mustahkamlanmoqda.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, polyaklar Rossiyaning tahdidiga tarixiy tajriba asosida juda sezgir. Shu sababli ko‘ngillilarning soni oshib bormoqda va hukumat mudofaani mustahkamlash uchun zarur choralarni ko‘rmoqda.

В Польше количество добровольцев в армии удваивается
В Польше, из-за растущих опасений, связанных с Россией, многие граждане активно участвуют в добровольных военных тренировках. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом году более 20 тысяч человек приняли участие в этих тренировках, и к концу года ожидается, что эта цифра достигнет 40 тысяч. Правительство значительно увеличивает расходы на оборону, направляя 4,7% валового внутреннего продукта на армию.
В настоящее время польская армия насчитывает 216 тысяч сотрудников и является третьей по величине силой в НАТО после США и Турции. В последние годы военные части и оборонительные сооружения укрепляются в восточных регионах страны.
По мнению специалистов, поляки очень чувствительны к угрозам со стороны России на основе исторического опыта. Поэтому количество добровольцев растет, и правительство принимает необходимые меры для укрепления обороны.