Qozog‘istonda metall punktida portlash, 3 o‘zbekistonlik halok
Qozog‘istonning Olmaota viloyatida jiddiy va alamli voqea yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Boyserke qishlog‘ida joylashgan metall qabul qilish punktida kuchli portlash sodir bo‘ldi. Ushbu falokat natijasida uch nafar ishchi halok bo‘ldi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, halok bo‘lganlar O‘zbekiston fuqarolari edi. Punkt egasi Amirbek Sherbayevning so‘zlariga ko‘ra, portlash ijaraga berilgan xonada yuz bergan.
U aytishicha, noma’lum shaxslar tomonidan olib kelingan temirlar orasida xavfli qurilmalar ham bo‘lgan. Sherbayevning fikricha, metall quyish sexidan tankka qarshi minalar yoki boshqa zarar yetkazuvchi buyumlar aralashib ketgan bo‘lishi mumkin.
Metall arzon narxda sotib olingan va kimdir olib kelgan buyumlarning tarkibini bilmagan. U, shuningdek, Mudofaa vazirligiga tegishli ishlatilmagan minalar ham aralashib qolgan bo‘lishi ehtimoli mavjudligini ta’kidladi.
Hozirda hodisa joyida kriminalistlar va Mudofaa vazirligi mutaxassislari ish olib bormoqda. Hudud butunlay yopilgan va hech kim kiritilmayapti.
Halok bo‘lganlarning shaxsi aniqlangan, ammo rasmiy ma’lumotlarda ularning ismlari oshkor qilinmadi. Olmaota viloyati Ichki ishlar boshqarmasi vakili Yernar Saydildinning ma’lum qilishicha, mazkur hodisa yuzasidan jinoyat ishi ochilgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Ili tumanidagi metall qabul qilish punktlaridan birida sodir bo‘lgan portlash natijasida uch kishi halok bo‘lgan va ularning jasadi voqea joyida topilgan. Hozirda hodisaning barcha holatlari va sabablarini aniqlash ishlari davom etmoqda.
Ushbu dahshatli voqea nafaqat Qozog‘istonda, balki O‘zbekistonda ham chuqur qayg‘u va iztirob uyg‘otdi. Bu kabi hodisalar oldini olish uchun yanada qat’iy chora-tadbirlar ko‘rilishi zarur.

В Казахстане взрыв на металлургическом пункте, погибли 3 гражданина Узбекистана
В Алматинской области Казахстана произошел серьезный и трагический инцидент. Об этом сообщает Zamin.uz.
На металлоприемном пункте, расположенном в селе Бойсерке, произошел мощный взрыв. В результате этой катастрофы погибли три работника.
По данным, погибшие были гражданами Узбекистана. По словам владельца пункта Амирбека Шербаева, взрыв произошел в арендованном помещении.
Он сообщил, что среди привезенного неизвестными лицами металла находились опасные устройства. По мнению Шербаева, в металлоплавильном цехе могли смешаться противотанковые мины или другие вредоносные предметы.
Металл был куплен по низкой цене, и никто не знал состава привезенных предметов. Он также подчеркнул, что возможно, что среди них оказались неиспользованные мины, принадлежащие Министерству обороны.
В настоящее время на месте происшествия работают криминалисты и специалисты Министерства обороны. Территория полностью закрыта, никого не пускают.
Личности погибших установлены, однако в официальных данных их имена не разглашаются. По словам представителя Управления внутренних дел Алматинской области Ернара Сайдилдина, по данному инциденту возбуждено уголовное дело.
По его словам, в результате взрыва на одном из металлоприемных пунктов в районе Илий погибли три человека, их тела найдены на месте происшествия. В настоящее время продолжается выяснение всех обстоятельств и причин инцидента.
Этот ужасный случай вызвал глубокую скорбь и тревогу не только в Казахстане, но и в Узбекистане. Для предотвращения подобных происшествий необходимо принять более строгие меры.