Zelenskiy Yevropa rahbarlari bilan urushni to‘xtatishni muhokama qildi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Buyuk Britaniya, Germaniya, Fransiya va Italiya rahbarlarining maslahatchilari bilan muhim uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda urushni to‘xtatish va xavfsizlik masalalari asosiy mavzu bo‘ldi. Zelenskiy uchrashuvdan keyingi bayonotida aniq rejaning mavjudligi uni quvontirayotganini bildirdi.
U urushni yakunlash yo‘li qanday tanlanishidan qat’iy nazar, oldindan aniq strategiyaga ega bo‘lish juda muhim ekanini ta’kidladi. Ukraina rahbari Rossiya urushni to‘xtatishni istamasligini, aksincha, uni yanada kuchaytirishga harakat qilayotganini aytdi.
Moskva Polsha hududiga uchuvchisiz dronlar yuborishi orqali Yevropaning xavfsizligiga tahdid solmoqda. Shuning uchun xavfsizlik kafolatlarini tezroq ishlab chiqish muhimligi alohida ta’kidlandi.
Shuningdek, Zelenskiy Rossiya bilan bo‘lgan to‘qnashuv tajribasini sheriklar bilan bo‘lishishga va NATOning umumiy mudofaa tizimiga o‘z hissasini qo‘shishga tayyorligini bildirdi. Uning bu bayonoti Ukraina va Yevropa o‘rtasidagi xavfsizlik hamkorligini kuchaytirish yo‘lida muhim qadam sifatida baholanmoqda.

Зеленский обсудил с лидерами Европы прекращение войны
Президент Украины Владимир Зеленский провел важную встречу с советниками лидеров Великобритании, Германии, Франции и Италии. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встрече основными темами стали прекращение войны и вопросы безопасности. В своем заявлении после встречи Зеленский отметил, что его радует наличие четкого плана.
Он подчеркнул, что очень важно иметь заранее определенную стратегию, независимо от того, каким образом будет выбран путь завершения войны. Глава Украины заявил, что Россия не желает прекращать войну, а наоборот, пытается ее усилить.
Москва угрожает безопасности Европы, отправляя беспилотники на территорию Польши. Поэтому было особо подчеркнуто, что важно как можно скорее разработать гарантии безопасности.
Кроме того, Зеленский выразил готовность делиться опытом столкновения с Россией с партнерами и вносить свой вклад в общую систему обороны НАТО. Его заявление оценивается как важный шаг на пути укрепления сотрудничества в области безопасности между Украиной и Европой.