Qozog‘iston bokschilari jahon chempionatida g‘alaba qozondi
Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev Angliyaning Liverpul shahrida o‘tkazilgan World Boxing tashkiloti tashabbusi ostidagi kattalar o‘rtasidagi jahon chempionatida yuqori natijalarga erishgan milliy terma jamoa a’zolarini samimiy tabrikladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oq O‘rdaning rasmiy xabariga ko‘ra, davlat rahbari Sanjar Tashkenbay va Mahmud Sobirxon oltin medal sohiblari bo‘lganini alohida ta’kidladi. Shuningdek, Nazim Qizaybayning kumush medal olgani ham yuqori baholandi.
Prezident final bosqichiga chiqqan barcha qozog‘istonlik bokschilarga kuch-quvvat, sabr-toqat va yangi g‘alabalar tiladi. Jahon chempionatida Qozog‘iston delegatsiyasi sakkiz nafar sportchi bilan ishtirok etdi va ularning ikki nafari oltin medalni qo‘lga kiritdi.
Bu natija mamlakat boks maktabi uchun muhim yutuq hisoblanadi. Liverpuldagi musobaqa jahon boksining eng nufuzli turnirlaridan biri bo‘lib, unda sportchilardan yuqori darajada jismoniy tayyorgarlik, ruhiy mustahkamlik hamda iroda talab etiladi.
Qozog‘iston bokschilarining ushbu musobaqadagi muvaffaqiyati mamlakat sport tarixida yorqin sahifa bo‘lib qoladi. Bu g‘alabalar nafaqat chempionlik medallari, balki yosh avlod uchun ham katta ilhom manbai va motivatsiya hisoblanadi.
Qozog‘iston sportchilari o‘z yurtining sharafini yanada yuksaltirishda muhim qadam tashlashdi. Ularning muvaffaqiyati sport sohasi rivojiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi va kelajakdagi musobaqalarda ham yuqori natijalarga erishish uchun kuch beradi.

Казахстанские боксеры одержали победу на чемпионате мира
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев искренне поздравил членов национальной сборной, добившихся высоких результатов на чемпионате мира среди взрослых под эгидой Всемирной боксерской организации, который прошёл в английском городе Ливерпуль. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальному сообщению Ак Орды, глава государства особо отметил, что Санжар Ташкенбай и Махмуд Собирхон стали обладателями золотых медалей. Также высоко была оценена серебряная медаль, завоёванная Назимом Кизайбаем.
Президент пожелал всем казахстанским боксерам, вышедшим в финал, сил, терпения и новых побед. На чемпионате мира делегация Казахстана выступила в составе восьми спортсменов, двое из которых завоевали золотые медали.
Этот результат является важным достижением для школы бокса страны. Соревнования в Ливерпуле — одни из самых престижных турниров в мировом боксе, требующие от спортсменов высокого уровня физической подготовки, психологической устойчивости и силы воли.
Успех казахстанских боксеров на этом турнире станет яркой страницей в истории спорта страны. Эти победы — не только чемпионские медали, но и большой источник вдохновения и мотивации для молодого поколения.
Спортсмены Казахстана сделали важный шаг в повышении престижа своей родины. Их успех положительно скажется на развитии спортивной сферы и придаст силы для достижения высоких результатов на будущих соревнованиях.