Ruminiya Mudofaa vazirligi mamlakat havo hududiga Rossiyaga oid dron kirgani haqida ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat Polshadan keyin NATO davlatlari orasida ikkinchi marta qayd etildi. Vazirlik xabariga ko‘ra, dron Chilia Veche qishlog‘i yaqinida aniqlangan, biroq aholi yashaydigan hududlar ustidan uchmagan va hech qanday xavf tug‘dirmagan.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy ushbu voqeani Rossiyaning urushni kengaytirish harakati sifatida baholadi. Shuningdek, Yevropa Ittifoqi Ruminiya havo hududining buzilishini qoraladi.
Polsha esa shu hafta o‘z hududiga kirgan bir necha Rossiya dronlarini urib tushirdi. NATO davlatlari chegaralarda mudofaa choralarini yanada kuchaytirmoqda.
Bu voqealar mintaqadagi harbiy taranglikning oshayotganidan dalolat beradi. NATO va uning a’zolari hudud xavfsizligini ta’minlash uchun hamkorlikni mustahkamlashga intilmoqda.
Ruminiya va Polsha kabi davlatlar chegaralarini himoya qilishda ehtiyot choralarini oshirmoqda. Bu holatlar mintaqadagi tinchlik va barqarorlikni saqlash uchun muhim ahamiyatga ega.

В воздушное пространство Румынии проник российский дрон
Министерство обороны Румынии сообщило о проникновении российского дрона в воздушное пространство страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот случай зафиксирован во второй раз среди стран НАТО после Польши. По данным министерства, дрон был обнаружен вблизи села Чилия Вече, однако он не пролетал над населенными пунктами и не представлял никакой угрозы.
Президент Украины Владимир Зеленский оценил это событие как попытку России расширить военные действия. Также Европейский союз осудил нарушение воздушного пространства Румынии.
Польша на этой неделе сбила несколько российских дронов, проникших на её территорию. Страны НАТО усиливают меры обороны на границах.
Эти события свидетельствуют о нарастании военной напряжённости в регионе. НАТО и её члены стремятся укрепить сотрудничество для обеспечения безопасности территорий.
Такие страны, как Румыния и Польша, усиливают меры предосторожности при защите своих границ. Эти события имеют важное значение для сохранения мира и стабильности в регионе.