Avstraliyada 2050 yilga dengiz sathi ko‘tariladi
Avstraliyaning Milliy Iqlim Xavfi baholashiga ko‘ra, 2050 yilga kelib qirg‘oq hududlarida yashovchi 1,5 milliondan ortiq odam dengiz sathi ko‘tarilishi xavfi ostida qoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hisobotda suv toshqinlari, siklonlar, issiq to‘lqinlar, qurg‘oqchilik va yong‘inlar kabi iqlim o‘zgarishining keskin ta’sirlari ko‘rsatilgan. Avstraliya allaqachon 1,5 daraja Selsiyga isib bo‘lgan, agar isish darajasi 3 darajaga yetadigan bo‘lsa, Sidneyda issiqlik bilan bog‘liq o‘limlar to‘rt barobar, Melburnda esa deyarli uch barobar ko‘payishi mumkinligi taxmin qilinmoqda.
Qirg‘oq hududlaridagi jamoalar, shimoliy Avstraliya, chekka hududlar va yirik shaharlar tashqarisidagi qishloqlar eng yuqori xavf ostida turadi. Bu holat sog‘liqni saqlash tizimi, asosiy infratuzilma, tabiiy ekotizim va birlamchi sanoatga katta bosim o‘tkazadi hamda favqulodda vaziyatlarga tez va samarali javob berishni qiyinlashtiradi.
Ekspertlarning ta’kidlashicha, iqlim o‘zgarishiga qarshi chora ko‘rish har doim e’tiborsiz qolishdan arzonroq va samaraliroq bo‘ladi. Har bir daraja issiqlikning oldini olish kelajak avlodlarni eng og‘ir oqibatlardan himoya qilishga xizmat qiladi.
Shuning uchun iqlim muammolariga jiddiy yondoshish va zarur choralarni ko‘rish muhim ahamiyatga ega.

В Австралии к 2050 году уровень моря повысится
Согласно Национальной оценке климатических рисков Австралии, к 2050 году более 1,5 миллиона человек, проживающих в прибрежных районах, окажутся под угрозой повышения уровня моря. Об этом сообщает Zamin.uz.
В отчёте показаны резкие последствия изменения климата, такие как наводнения, циклоны, тепловые волны, засухи и пожары. Австралия уже нагрелась на 1,5 градуса Цельсия, и если температура повысится до 3 градусов, ожидается, что в Сиднее количество смертей, связанных с жарой, увеличится в четыре раза, а в Мельбурне — почти в три раза.
Сообщества в прибрежных районах, Северной Австралии, отдалённых регионах и сельских местностях за пределами крупных городов находятся под наибольшей угрозой. Эта ситуация создаёт серьёзное давление на систему здравоохранения, основную инфраструктуру, природные экосистемы и первичную промышленность, а также затрудняет быстрый и эффективный ответ на чрезвычайные ситуации.
По словам экспертов, меры по борьбе с изменением климата всегда дешевле и эффективнее, чем игнорирование проблемы. Предотвращение каждого градуса потепления служит защитой будущих поколений от самых тяжёлых последствий.