Isroil G‘azo universitetiga havodan zarba berdi
Isroil kuchlari G‘azo shahrida joylashgan G‘azo Islom universiteti binosiga havodan zarba berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujum natijasida universitetning asosiy binosiga katta zarar yetdi. Hujum boshlanishidan oldin, Isroil harbiylari binoda bo‘lgan falastinliklarni xavfsizlik maqsadida evakuatsiya qilishga chaqirgan va ularni bino hududidan chiqarish uchun barcha zarur choralar ko‘rilgan edi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Isroilning xavfsizlik kabineti 8-avgust kuni G‘azo shimolidagi hududni bosib olish rejasini ma’qullagan. Shu qarordan so‘ng Isroil qo‘shinlari falastinlik aholisini janubga ko‘chirish maqsadida hujumlarni kuchaytirdi.
Bu harakatlar mintaqa aholisi uchun katta xavf va notinchlikni keltirib chiqardi. Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu o‘z nutqida butun Azoni nazorat ostiga olish niyatini bildirdi va mamlakatning harbiy maqsadlari haqida ochiq ma’lumot berdi.
Shu bilan birga, mintaqadagi vaziyatning keskinlashishi falastinliklarning hayoti va ta’lim muassasalariga jiddiy tahdid solmoqda. Hujum ta’lim va ijtimoiy sohalarga ham salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
G‘azo Islom universiteti talabalari va professorlari vaqtincha binodan ko‘chirilganligi sababli ta’lim jarayonida qiyinchiliklar yuzaga kelishi mumkinligini bildirgan. Shuningdek, mahalliy aholi va xalqaro tashkilotlar bu hodisani qattiq tanqid qilmoqda.

Израиль нанес воздушный удар по университету в Газе
Израильские силы нанесли воздушный удар по зданию Исламского университета Газы, расположенного в городе Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате этого нападения основное здание университета было сильно повреждено. Перед началом атаки израильские военные призвали палестинцев, находившихся в здании, эвакуироваться в целях безопасности и приняли все необходимые меры для вывода их из здания.
По данным, 8 августа кабинет безопасности Израиля одобрил план захвата территории на севере Газы. После этого израильские войска усилили атаки с целью перемещения палестинского населения на юг.
Эти действия вызвали большую опасность и нестабильность для жителей региона. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в своей речи заявил о намерении взять под контроль весь сектор Газа и открыто сообщил о военных целях страны.
В то же время обострение ситуации в регионе представляет серьезную угрозу для жизни палестинцев и образовательных учреждений. Атаки негативно сказываются на образовании и социальной сфере.
Студенты и преподаватели Исламского университета Газы сообщили о возможных трудностях в учебном процессе из-за временного переселения из здания. Кроме того, местное население и международные организации резко критикуют этот инцидент.