Nigeriyada hayvonlardan odamlarga yuqadigan xavfli kasallik — Lassa isitmasi bilan bog‘liq vaziyat keskinlashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat Kasalliklarni nazorat qilish markazi ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yil boshidan buyon ushbu virus tufayli 162 nafar inson vafot etdi. Bu raqam epidemiyaning qanchalik xavfli ekanini ko‘rsatmoqda.
Lassa isitmasi hozirda Nigeriyaning 21 ta shtatida, jumladan poytaxt Abuja shahrida ham qayd etilgan. Faqatgina 25-31 avgust kunlari davomida 10 ta yangi holat aniqlandi.
1 yanvardan 31 avgustgacha bo‘lgan davrda kasallanganlar soni jami 871 nafarga yetdi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, o‘tgan yili mamlakatda Lassa isitmasi sabab 190 nafar odam hayotdan ko‘z yumdi.
Bu virusning yil sayin tarqalishi va o‘lim holatlarining ko‘payishini bildiradi. Nigeriya hukumati 2019 yil 23 yanvarda kasallikning keng tarqalishi sabab mamlakatda favqulodda holat e’lon qilgan.
Shundan beri davlat tomonidan zarur choralar ko‘rilmoqda, ammo virusga qarshi kurash hanuz murakkab kechmoqda. Lassa isitmasi kemiruvchilardan odamlarga yuqadigan virusli kasallikdir.
Kasallik belgilari orasida yuqori harorat, ichki qon ketishi, zaiflik, bosh og‘rig‘i, shuningdek jigar va buyrak faoliyatining buzilishi mavjud. Mutaxassislar virusning xavfi shundaki, uning dastlabki belgilarini ko‘pgina boshqa kasalliklar simptomlaridan ajratish qiyin kechadi, bu esa tashxis qo‘yishni murakkablashtiradi.

В Нигерии растет число жертв лихорадки Ласса
В Нигерии ситуация с опасной болезнью, передающейся от животных к человеку — лихорадкой Ласса — обостряется. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Центра контроля заболеваний страны, с начала текущего года из-за этого вируса умерли 162 человека. Это число показывает, насколько опасна эпидемия.
Лихорадка Ласса в настоящее время зарегистрирована в 21 штате Нигерии, включая столицу — город Абуджа. Только с 25 по 31 августа было выявлено 10 новых случаев.
С 1 января по 31 августа общее число заболевших достигло 871 человека. По словам специалистов, в прошлом году в стране из-за лихорадки Ласса умерли 190 человек.
Это свидетельствует о ежегодном распространении вируса и увеличении числа смертельных случаев. Правительство Нигерии 23 января 2019 года объявило чрезвычайное положение в стране из-за широкого распространения болезни.
С тех пор государство принимает необходимые меры, однако борьба с вирусом остается сложной. Лихорадка Ласса — вирусное заболевание, передающееся от грызунов к человеку.
Симптомы болезни включают высокую температуру, внутренние кровотечения, слабость, головную боль, а также нарушение функций печени и почек. Специалисты отмечают, что опасность вируса заключается в том, что его начальные признаки трудно отличить от симптомов многих других заболеваний, что усложняет постановку диагноза.