AQSH prezidenti Donald Tramp va uning rafiqasi Londonga uchayotgan paytda jiddiy xavf yuzaga kelgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezidentni olib ketayotgan Boeing 747 samolyoti Nyu-York osmonida Spirit Airlines aviakompaniyasining yo‘lovchi samolyoti bilan to‘qnashib ketishga yaqin bo‘lgan. Aviodispetcherlar vaziyatning xavfli ekanini tezda aniqlab, Fort-Loderdeyldan Bostonga uchayotgan Spirit 1300 reysi ekipajiga yo‘nalishni o‘zgartirish bo‘yicha shoshilinch buyruq bergan.
Natijada, samolyotlar bir necha mil masofada ajralib, xavfsizlik qoidalari buzilmagan. Tramp 16-sentyabr kuni rafiqasi bilan Buyuk Britaniyaga davlat tashrifi bilan yo‘lga chiqqan.
Bu uning tarixdagi ikkinchi rasmiy safaridir. Birinchi tashrif 2019-yilda amalga oshirilgan bo‘lib, undan oldin hech bir Amerika prezidenti qirollik protokoli asosida shunday darajada taklif qilinmagan edi.
Prezidentlik juftligi 17-sentyabr kuni Vindzor qasrida qirol Charlz III tomonidan tantanali kutib olindi. Safar davomida Tramp Buyuk Britaniya bosh vaziri Kir Starmer bilan muzokaralar o‘tkazishi rejalashtirilgan.
Manbalarga ko‘ra, Vashington va London ushbu tashrif davomida 10 milliard dollardan ortiq qiymatdagi iqtisodiy shartnomalarni imzolashi kutilmoqda. Bu kelishuvlar ikki davlat o‘rtasidagi strategik hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Самолет Трампа попал в опасную ситуацию в Нью-Йорке
Во время полета президента США Дональда Трампа и его супруги в Лондон возникла серьезная опасность. Об этом сообщает Zamin.uz.
Самолет Boeing 747, на котором летел президент, в небе Нью-Йорка едва не столкнулся с пассажирским самолетом авиакомпании Spirit Airlines. Авиадиспетчеры быстро определили опасность ситуации и срочно приказали экипажу рейса Spirit 1300, летевшему из Форт-Лодердейла в Бостон, изменить курс.
В результате самолеты разошлись на несколько миль, правила безопасности не были нарушены. Трамп 16 сентября отправился в государственный визит в Великобританию вместе с супругой.
Это его второй официальный визит в истории. Первый визит состоялся в 2019 году, и до этого ни один американский президент не был приглашен на такой уровень по королевскому протоколу.
Президентская пара 17 сентября была торжественно принята королем Чарльзом III в Виндзорском замке. В ходе визита Трамп планирует провести переговоры с премьер-министром Великобритании Киром Стармером.
По данным источников, Вашингтон и Лондон ожидают подписания экономических соглашений на сумму более 10 миллиардов долларов в ходе этого визита. Эти соглашения будут способствовать дальнейшему укреплению стратегического партнерства между двумя странами.