Jalolobod shahri Manas nomi bilan ataladi
Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov «Jalolobod shahrining nomini Manas deb o‘zgartirish to‘g‘risida»gi qonunni imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati rasmiy xabar berdi. Mazkur qonun 2025-yil 10-sentyabrda Jogorku Kenesh tomonidan qabul qilingan edi.
Uning asosiy maqsadi milliy mafkurani mustahkamlash, xalq xotirasi va madaniy merosni rivojlantirishdan iborat. Shuningdek, Jalolobod shahriga qirg‘iz xalqining buyuk qahramoni, turli bosqinlardan xalqini himoya qilgan Manas nomini berish ko‘zda tutilgan.
Qonun rasmiy e’lon qilinganidan keyin o‘n kun o‘tib kuchga kiradi va shahar rasmiy ravishda yangi nom – Manas deb ataladi. Bu o‘zgarish shahar aholisi va mahalliy ma’muriyat uchun muhim tarixiy va madaniy ahamiyatga ega.
Jalolobod shahrining tashkil etilgan sanasi 1877-yil oktyabr oyiga to‘g‘ri keladi. Shaharning umumiy maydoni 64,6 kvadrat kilometrni tashkil qiladi va bu yerda 184 mingdan ortiq aholi istiqomat qiladi.
Ularning taxminan 30 foizi o‘zbeklar bo‘lib, shahar aholisi turli millat va qavmlardan iborat. Mahalliy olimlar va tarixchilar fikricha, shahar nomini Manas deb o‘zgartirish nafaqat tarixiy merosni asrab qolishga, balki kelgusida mahalliy madaniy hayotni rivojlantirish va qirg‘iz xalqining madaniyatiga hurmatni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Shu bilan birga, bu qaror shahar aholisi orasida ijobiy munosabat uyg‘otdi, chunki ular o‘z tarixiy va milliy qadriyatlariga e’tibor qaratilganini qadrlashmoqda. Yangi nom shaharning madaniy obro‘sini oshirish va turizm salohiyatini yanada rivojlantirish imkonini beradi.

Город Джалал-Абад называется Манас
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров подписал закон «О переименовании города Джалал-Абад в Манас». Об этом сообщает Zamin.uz.
Официальное сообщение об этом было опубликовано пресс-службой главы государства. Данный закон был принят Жогорку Кенешем 10 сентября 2025 года.
Его основная цель — укрепление национальной идеологии, развитие народной памяти и культурного наследия. Также предусмотрено присвоение городу Джалал-Абад имени великого героя кыргызского народа Манаса, который защищал свой народ от различных захватчиков.
Закон вступит в силу через десять дней после официального опубликования, и город официально получит новое название — Манас. Это изменение имеет важное историческое и культурное значение для жителей города и местных властей.
Дата основания города Джалал-Абад приходится на октябрь 1877 года. Общая площадь города составляет 64,6 квадратных километров, и здесь проживает более 184 тысяч человек.
Около 30 процентов из них — узбеки, а население города состоит из различных национальностей и этнических групп. По мнению местных ученых и историков, переименование города в Манас не только сохранит историческое наследие, но и будет способствовать развитию местной культурной жизни и укреплению уважения к культуре кыргызского народа в будущем.
В то же время это решение вызвало положительное отношение среди жителей города, так как они ценят внимание к своим историческим и национальным ценностям. Новое название позволит повысить культурный престиж города и дальнейшее развитие туристического потенциала.