Filippinda kuchli toshqinlar va norozilik namoyishi
Filippinda kuchli yomg‘irlar natijasida ko‘plab hududlar suv ostida qoldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ko‘chalar daryo holatiga aylangan, avtomobillar oqim ichida qolmoqda. Odamlar ishga va maktabga borishda katta qiyinchiliklarga duch kelmoqda.
Toshqinlar sababli ayrim kasalliklar tarqalishi ham qayd etilmoqda. Aholi hukumatning bu vaziyatda yetarlicha choralar ko‘rmaganidan norozi.
Yillar davomida toshqinlarga qarshi kurashish uchun katta mablag‘ ajratilgan bo‘lsa-da, ko‘plab loyihalar amalga oshirilmagan. Prezident Ferdinand Markos nazorat paytida zarur inshootlarning yo‘qligini tan oldi.
Korrupsiya masalasi ijtimoiy tarmoqlardan ko‘chalarga ko‘chdi. Ayrim amaldorlar iste’foga chiqdi, pudratchilar esa Kongress va Senat tomonidan so‘roq qilinmoqda.
Filippinliklar endi aniq va samarali choralar ko‘rilishini talab qilmoqda. 21-sentabr kuni yirik norozilik namoyishi o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Сильные наводнения и протесты на Филиппинах
Улицы превратились в реки, автомобили застряли в потоке. Люди сталкиваются с большими трудностями при поездках на работу и в школу.
Из-за наводнений также отмечается распространение некоторых заболеваний. Население недовольно тем, что правительство не приняло достаточных мер в этой ситуации.
Несмотря на то, что на борьбу с наводнениями выделялись большие средства на протяжении многих лет, многие проекты не были реализованы. Президент Фердинанд Маркос признал отсутствие необходимых сооружений во время проверки.
Вопрос коррупции перешёл из социальных сетей на улицы. Некоторые чиновники подали в отставку, подрядчики допрашиваются Конгрессом и Сенатом.
Филиппинцы теперь требуют конкретных и эффективных мер. 21 сентября планируется проведение крупной акции протеста.
Народ хочет, чтобы средства, выделенные на борьбу с наводнениями, расходовались честно и эффективно.