Erdo‘g‘an: Turkiya Quddusni himoya qiladi doim
Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an Istanbulda o‘tkazilgan TEKNOFEST tadbirida so‘zlagan nutqida Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxuning Quddus borasidagi bayonotlariga qattiq javob berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U shuni ta’kidliki, qaysi darajada bosim o‘tkazilmasin, Turkiya va musulmon dunyosi Quddusni himoya qilishdan hech qachon chekinmaydi. Erdo‘g‘an nutqida Quddus nafaqat musulmonlar uchun, balki butun insoniyat uchun muqaddas shahar ekanligini qayd etdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, birinchi qibla bo‘lgan Quddusga qilingan har qanday tahdid butun insoniyat sha’niga qarshi qilingan hujumdir. Bunday zulm va tajovuzga qarshi qat’iy choralar ko‘rilishi lozim.
Bu bayonotlar Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxuning AQSh davlat kotibi bilan birga 15 sentyabr kuni bahsli sanalgan “Dovud shahri” arxeologik yodgorligiga tashrifidan so‘ng bildirildi. Netanyaxu miloddan avvalgi sakkizinchi asrga oid qadimiy “silvan yozuvi” asosida Quddus tarixiga da’vo qilib, bu shahar abadiy Isroilga tegishli ekanligini e’lon qilgan edi.
Shunga javoban Erdo‘g‘an nafaqat 2700 yillik yozuv, balki Quddusga tegishli har qanday qadimiy ashyolar Isroilga berilmasligini qat’iy ta’kidladi. U, shuningdek, begunoh insonlar qoniga botgan qotillar Quddus taqdiri haqida o‘zboshimchalik bilan qaror qabul qilishga haqli emasligini bildirdi.
Turkiya prezidenti Quddusni musulmonlar va butun insoniyat uchun sharaf maskani deb atadi va bu muqaddas yerga qilingan har qanday hujum xalqaro hamjamiyat tomonidan qattiq tanqid qilinishini ta’kidladi. Bir necha kun avval Erdo‘g‘an Isroil bosh vazirini Adolf Gitlerga qiyoslab, ikki milliard musulmonning umumiy merosi bo‘lgan Quddus hech qachon himoyasiz qolmasligini ma’lum qilgandi.
Eslatib o‘tamiz, Isroil 1967 yildagi Olti kunlik urushdan so‘ng Sharqiy Quddusni bosib olib, uni o‘zining bo‘linmas poytaxti deb e’lon qilgan. Xalqaro hamjamiyat esa Sharqiy Quddus mustaqil Falastin davlatining poytaxti bo‘lishi kerakligini ta’kidlamoqda.
So‘nggi yillarda Isroilning Al-Aqso masjidi va boshqa muqaddas joylarga qarshi tajovuzkor harakatlari xalqaro maydonda keskin qoralanmoqda.

Эрдоган: Турция всегда защищает Иерусалим
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в своей речи на мероприятии TEKNOFEST в Стамбуле резко ответил на заявления премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху по поводу Иерусалима. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что независимо от уровня давления, Турция и мусульманский мир никогда не отступят от защиты Иерусалима. В своей речи Эрдоган отметил, что Иерусалим является священным городом не только для мусульман, но и для всего человечества.
По его словам, любая угроза Иерусалиму, который был первой киблой, является нападением на честь всего человечества. Против такого угнетения и агрессии должны быть приняты решительные меры.
Эти заявления последовали после визита премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху вместе с государственным секретарём США 15 сентября в спорный археологический памятник «Город Давида». Нетаньяху, основываясь на древней «силванской надписи» VIII века до нашей эры, заявил о претензиях на историю Иерусалима и объявил этот город вечной собственностью Израиля.
В ответ Эрдоган твёрдо заявил, что не только 2700-летние надписи, но и любые древние артефакты, принадлежащие Иерусалиму, не будут переданы Израилю. Он также отметил, что убийцы, осквернившие кровь невинных людей, не имеют права самостоятельно принимать решения о судьбе Иерусалима.
Президент Турции назвал Иерусалим местом чести для мусульман и всего человечества и подчеркнул, что любые атаки на эту священную землю будут жёстко осуждены международным сообществом. Несколько дней назад Эрдоган сравнил премьер-министра Израиля с Адольфом Гитлером и заявил, что Иерусалим, являющийся общим наследием двух миллиардов мусульман, никогда не останется без защиты.
Напомним, что после Шестидневной войны 1967 года Израиль оккупировал Восточный Иерусалим и объявил его своей неделимой столицей. Международное сообщество же настаивает на том, что Восточный Иерусалим должен стать столицей независимого Палестинского государства.
В последние годы агрессивные действия Израиля против мечети Аль-Акса и других священных мест резко осуждаются на международной арене.