Avstraliyada ilgari noma’lum bo‘lgan asteroid izlari topildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “Earth and Planetary Science Letters” ilmiy jurnali ma’lumot berdi. Kashfiyot kosmik zarbalardan hosil bo‘lgan tabiiy shisha — tektitlar muzeydagi namunalarini qayta tahlil qilish orqali amalga oshirildi.
Mutaxassislar tarkibi o‘ziga xos, yoshi taxminan 11 million yil bo‘lgan, ilgari qayd etilmagan yangi turdagi tektitlarni aniqladi. Olimlar yangi topilmalarni Avstralaziya sochilma maydonidagi mashhur tektitlar bilan solishtirdi.
Avvalgi namunalar qariyb 780 ming yilga teng bo‘lib, Yer yuzida keng tarqalgan. Yangi topilmalar esa taxminan 15 baravar qadimiy va faqat cheklangan hududda uchraydi.
Bu ularning boshqa kosmik hodisa natijasida yuzaga kelganini ko‘rsatadi. Shu bilan birga, hozircha zarba natijasidagi aniq krater topilmadi.
Tadqiqotchilar ta’kidlaganidek, qadimgi asteroid urilishlarining chastotasi va quvvatini o‘rganish kelajakda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xavflarni baholash hamda sayyorani himoya qilish usullarini ishlab chiqishda muhim ahamiyatga ega. Eslatib o‘tamiz, shu yil Yerga eng yirik asteroidlardan biri yaqinlashib, Oy atrofidan taxminan 800 ming kilometr masofada xavfsiz uchib o‘tgan edi.

В Австралии обнаружены следы астероида возрастом 11 миллионов лет
Об этом сообщает научный журнал «Earth and Planetary Science Letters». Открытие было сделано путем повторного анализа музейных образцов природного стекла — тектитов, образовавшихся в результате космических ударов.
Специалисты выявили новый тип тектитов с уникальным составом и возрастом около 11 миллионов лет, ранее не зарегистрированный. Ученые сравнили новые находки с известными тектитами из рассеянного поля Австралазии.
Ранее найденные образцы имеют возраст около 780 тысяч лет и широко распространены на Земле. Новые находки примерно в 15 раз древнее и встречаются только в ограниченном регионе.
Это указывает на то, что они возникли в результате другого космического события. При этом пока не обнаружен точный кратер от удара.
Как отмечают исследователи, изучение частоты и мощности древних астероидных ударов имеет важное значение для оценки возможных будущих угроз и разработки методов защиты планеты. Напомним, что в этом году один из крупнейших астероидов пролетел вблизи Земли на безопасном расстоянии около 800 тысяч километров от Луны.