Mishustin «Jahondagi eng nufuzli yahudiylar» ro‘yxatida
The Jerusalem Post jurnalining «Jahondagi eng nufuzli 50 yahudiy» an’anaviy ro‘yxati yangilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ro‘yxatga siyosatchilar, tadbirkorlar va madaniyat sohasidagi yetakchi shaxslar kiritilgan. Qiziqarli jihati shundaki, Rossiya bosh vaziri Mixail Mishustin birinchi marta ushbu ro‘yxatga kirib, 18-o‘rinni egalladi.
Ro‘yxatda birinchi o‘rinni Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahu band qilgan. Uning siyosiy faoliyati va jahon maydonidagi ta’siri yuqori baholangan.
Ikkinchi o‘rinda AQSH prezidentining maxsus elchisi Stiven Uitkoff, uchinchi o‘rinda esa Isroil razvedkasi «Mossad» rahbari David Barnea turadi. Shuningdek, kuchli yahudiylar o‘nligida Oq uy maslahatchilari Stiven Miller va Adam Boeler, AQSH savdo vaziri Hovard Latnik hamda Google kompaniyasining hammuassisi Sergey Brin ham bor.
Bu shaxslar yahudiy jamiyatiga katta ta’sir ko‘rsatib, o‘z sohalarida muhim rol o‘ynashadi. Sem Altman va Mark Sukerberg 33-o‘rinda joylashgan, ammo Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy ro‘yxatga kiritilmagan.
Ro‘yxatdagi o‘zgarishlar va yangi nomlarning paydo bo‘lishi global siyosiy vaziyat va dunyodagi muhim voqealar bilan bog‘liq hisoblanadi.

Мишустин в списке «Самые влиятельные евреи в мире»
Обновлен традиционный список журнала The Jerusalem Post «50 самых влиятельных евреев мира». Об этом сообщает Zamin.uz.
В этот список включены политики, предприниматели и ведущие деятели культуры. Интересно, что премьер-министр России Михаил Мишустин впервые вошёл в этот список и занял 18-е место.
Первое место в списке занял премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху. Его политическая деятельность и влияние на мировой арене высоко оценены.
На втором месте специальный посланник президента США Стивен Уиткофф, на третьем — глава израильской разведки «Моссад» Давид Барнеа. Также в десятку сильнейших евреев вошли советники Белого дома Стивен Миллер и Адам Боулер, министр торговли США Говард Латник, а также сооснователь компании Google Сергей Брин.
Эти личности оказывают большое влияние на еврейское сообщество и играют важную роль в своих сферах. Сем Альтман и Марк Цукерберг заняли 33-е место, однако президент Украины Владимир Зеленский в список не вошёл.
Изменения в списке и появление новых имен связаны с глобальной политической ситуацией и важными событиями в мире.